Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie radikály k ubytovnám nepustila

Česko

  14:18aktualizováno  18:38
PRAHA - Radikálové se k varnsdorfským ubytovnám nedostali. Policie nejprve extremisty, kteří využili demonstrace na varnsdorfském náměstí, nepustila k ubytovně Sport. Část z nich poté dorazila k další ubytovně TGM. Ani k ní se ale radikálové nedostali. Zbytky radikálů obklíčila policie u mostu přes Mandavu a prolustrovala.

Demonstrace z minulé soboty. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Asi padesátka radikálů se po konci demonstrace a pochodů zastavila u mostu přes Mandavu, kde účastníci popíjeli pivo přinášené z nedaleké hospody. Na místě byl i hlavní organizátor sobotních protestů Lukáš Kohout.

Vzduch je čistý, jde se na nákup

Po skončení demonstrace vyrazila řada místních na hromadný nákup do místního supermarketu, hlásil zpravodaj LN. Celé odpoledne byla řada lidí raději schovaná doma.

Po 17. hodině najednou "zmizel" do té doby všudypřítomný antikonfliktní tým a radikály obklíčilo asi 150 policistů ve zbroji. K dispozici měli i vodní dělo. Poté policisté vtrhli do restaurace a začali lustrovat s lidmi uvnitř i venku. "Akci jsme ukončili," řekl LN jeden z pořadatelů. Před 18. hodinou začalůi místo opouštět i policisté, byť řada z nich bude ve městě hlídkovat i v noci.

Vozová hradba před ubytovnou

Situace po poklidném začátku demonstrace zhoustla ve Varnsdorfu před 15. hodinou. Po příchodu před známou ubytovnu Sport, jejíž obyvatelé - až na muže hlídkujícího ze střechy a jedné ženy v okně - se neukazovali, se radikální čelo průvodu před policejním kordonem usadilo na zem. Policie přehradila Žitavskou ulici zhruba 50 metrů před ubytovnou vozovou hradbou a dál demonstranty nepustila.

Demonstrace ve Varnsdorfu (17. září)

Po několika minutách změnil hlavní organizátor Lukáš Kohout poprvé taktiku. Pochod označil za křesťanské setkání a dav před policisty povstal. Příslušníci pořádkových sil se v tu chvíli zaměřili na skupinu extremistů, kteří si přetáhli přes hlavy kapuce. V akci byl antikonfliktní tým, který s organizátory vyjednával.  

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Zatímco na náměstí Edvarda Beneše, kde po 14 hodině ve Varnsdorfu začala protiromská demonstrace, poslouchalo projevy asi 300 lidí, převážně místních, před ubytovnou Sport dav stále řídl a zůstávali v něm spíše už jen radikálové, kterých bylo přibližně sto.

Extremisté se rozdělili, asi padesátka z nich zůstala na místě, diskutovala s policií a poté odešla. Zbylá část účastníků pochodu se vydala k další varnsdorfské ubytovně TGM. "Další pochod už ale nebyl hlášený a je nezákonný, budeme proto vyzývat účastníky, aby se rozešli, ty, kteří neuposlechnou předvedeme na služebnu," pohrozila severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Tři promile a kostky v kapsách

Policie kontrolovala lidi, kteří do města přijížděli, prohlížela zavazadlové prostory a většinu aut odkláněla mimo centrum. Několik vozů podle zpravodaje LN policie do města nevpustila. Půl hodiny před ohlášeným začátkem demonstrace předvedli policisté na místní služebnu 14 mužů, z nichž někteří měli na těle tetování běžné u brněnských fotbalových rowdies. "Devět z nich jsme zadrželi na nádraží, další po městě pro podezření z různých přestupků. Někteří neměli doklady, u několika z nich jsme našli nože," řekla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Jednoho člověka policie zadržela, měl 3 promile alkoholu v krvi, v kapsách dvě dlažební kostky a vykřikoval nacistická hesla.

U ubytovny TGM se situace opakovala, vchod k ubytovně přehradil policejní kordon. Situace se pomalu rozmělnila, ve městě zůstávaly skupiny diskutujících. Hlavní organizátor protestů Lukáš Kohout se poté rozhořčil na představitele města a policie, že mu nedovolili dojít až k ubytovně Sport. Varnsdorfský starosta Martin Louka po 16 hodině demonstraci oficiálně ukončil.

Na náměstí vzbudil největší odezvu Kohoutův návrh, aby se sociální dávky rozdávaly jen v poukázkách, při Nohavicově písničce "Pane prezidente" účastníci pískali, zvonili klíči a skandovali. "Ať to slyší až na Hradě," volal z valníku Kohout. Ten slíbil, že demonstrovat se bude, dokud neproběhnou předčasné volby. Na závěr své řeči vyzval ke klidnému pochodu kolem ubytoven, kde žijí přistěhovaní Romové.  

Nacistická hesla

Pochod vyšel z náměstí Edvarda Beneše k ubytovně, skupinky zůstaly na náměstí a diskutují. Organizátoři si v úvodu pochvalovali, že přišli hlavně místní lidé a nejen členové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Demonstrace ve Varnsdorfu (17. září)

Situace se během pochodu vyostřila, část davu, který nabobtnal až na téměř tisícovku účastníků, začala skandovat oblíbené heslo českých nacistů: "Nic než národ!". Značná účastníků demonstrace se odpojila a zamířila do okolních hospod. K ubytovně dorazilo odhadem 200 lidí.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč