22. března 2017 12:40, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na nejmladšího starostu Česka poslali kolegové policii, vládnou s ním ale dál

Filip Ušák řídí Benešov nad Ploučnicí od podzimu 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Ušák řídí Benešov nad Ploučnicí od podzimu 2014. | foto: hnutí PRO! kraj

BENEŠOV NAD PLOUČNICÍ Policie se zabývá případem dotace pro Benešov nad Ploučnicí. Prověřuje podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle kolegů z rady podal starosta města Filip Ušák (Koalice PRO Benešov) žádost o dotaci a podepsal prohlášení o financování akce, aniž by věc projednal v radě nebo zastupitelstvu.

Prověřování se týká letos podané žádosti o dotaci na 25 let spolupráce mezi Benešovem a německým Heidenau z Euroregionu Elbe/Labe, projekt spočívá mimo jiné ve společných kulturních akcích. Náklady jsou vyčísleny zhruba na 15 tisíc eur, tehdy přibližně 406 tisíc korun. „Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie a zneužití pravomoci úřední osoby,“ sdělila serveru Lidovky.cz severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová

Zda město dotaci získá, zatím nebylo rozhodnuto. Trestní oznámení na starostu Ušáka podal radní Pavel Urx (Benešovští patrioti). ČTK a Českému rozhlasu řekl, že starosta podal žádost sám a radu informoval až následně. „Podepsal čestné prohlášení, které nebylo schválené žádným orgánem města. K tomu kompetence nemá. Pokud by byly vyčleněné prostředky v rozpočtu města, asi by je měl. Ale tady to tak nebylo. O projektu jsme vůbec nediskutovali a bylo jeho rozhodnutí, že žádost podá,“ řekl Urx.

Součástí čestného prohlášení je například to, že město má zajištěné předfinancování projektu a peníze na spoluúčast. Podle Urxe ale projekt nebyl součástí rozpočtu města a radnice k němu neprojednala ani rozpočtovou změnu. Údajně je sporné i to, jestli město vůbec takový projekt potřebuje. „Jde o to, jestli projekt je, či není potřeba. Teď zápasíme s tím, že potřebujeme každou korunu na opravu mostu,“ uvedl Urx.

Za trestním oznámením stojí trojice radních. Je to politický boj, reaguje starosta

Radní postupoval po domluvě s dalšími dvěma radními včetně místostarosty Petra Jansy. trestní oznámení podal s jejich vědomím. „Je to tak, že tři radní se postavili proti rozhodnutí pana starosty a jeden z radních po dohodě nás tří podal trestní oznámení,“ sdělila serveru Lidovky.cz radní Andrea Kulíková. „V tuto chvíli na to finanční prostředky v rozpočtu nemáme, takže to čestné prohlášení je lživé. A pan starosta porušil i směrnici města, protože neinformoval vedoucí příslušných odborů,“ dodal radní Kulíková.

Ušák podal žádost do programu letos 10. února. Kolegy o podání žádosti oficiálně neinformoval, protože v tu dobu většina z nich byla na jarních prázdninách a Ušáka tlačil čas. Podle něj přitom z podané žádosti pro město neplynou žádné závazky. „Právně závazný akt je až přijetí dotace a souhlas s podmínkami dotace. Po případném vybrání naší dotace, která je podána jako zrcadlový projekt s naším partnerským městem Heidenau, bude na radě města, zda dotaci přijme a tomu uzpůsobí rozpočtové krytí, předfinancování a kofinancování,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Ušák.

Za celým případem vidí politický boj. „Cílem pana Urxe je mě zastavit a zamlžit ty skutečné finanční úniky, které se dříve v Benešově děly a které dnes leží na státním zastupitelství nebo už byla podaná obžaloba,“ dodal Ušák. Sedmadvacetiletý Filip Ušák stojí v čele města od roku 2014, podle všeho jde o nejmladšího starostu v zemi. Do čela radnice se postavil krátce po svých pětadvacátých narozeninách.

Filip Ušák řídí Benešov nad Ploučnicí od podzimu 2014.
Sedmadvacetiletý Filip Ušák je, ačkoliv se to nedá nikde oficiálně ověřit,...

Starostu chtějí nechat stíhat, vládou s ním ale dál

Na straně Ušáka stojí z rady jediná kolegyně, která postup zbylých radních považuje za přepjatý. Podle ní jde o lapálii. „Nejedná se o nic závažného. V případě, že by nám dotace byla přidělena, pak bychom se teprve domlouvali, jestli na ni opravdu máme finanční prostředky. Já jsem si jistá, že ty finanční prostředky na to jsou, není to žádná ohromná částka,“ sdělila serveru Lidovky.cz radní Petra Tojmarová.

O peníze požádal Ušák dotační program Euroregion Elbe/Labe. Odborná pracovnice programu potvrdila, že postup benešovského starosty není ničím neobvyklým. „Stejně se dotace vyplácí až zpětně, když se vyúčtují skutečné náklady. To znamená, že pokud se projekt neuskuteční, tak žadatel žádnou dotaci nedostane,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz finanční manažerka programu Jana Rožánková.

Zvláštní poměry na benešovské radnici neilustruje pouze to, že radní podají na svého starostu trestní oznámení, ale současně s ním dál vládnou. Ve funkcích je prý drží odpovědnost k městu. „Mně není jedno, jak se tu hospodaří a jak to funguje. Chtěl bych, aby to fungovalo dobře,“ vysvětlil radní Urx. „Žiju tu, žije tu moje rodina a tím, že pracuju s dětmi, tak je pro mě důležité, aby se tu žilo dobře,“ vysvětlila radní Kulíková, který jinak vede Centrum dětí a mládeže Benešov nad Ploučnicí.

ČTK, jhoJan Horák

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz