Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. listopadu 2019 9:27, aktualizováno  15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie šetří únik škodlivin v Hamru na Jezeře. Zatím jej klasifikuje jako obecné ohrožení

Policista prochází okolí areálu provozovny likvidace nebezpečného odpadu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista prochází okolí areálu provozovny likvidace nebezpečného odpadu v... | foto: ČTK

Hamr na Jezeře (Českolipsko)  Pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti prověřuje policie úterní neštěstí s osmi zraněnými v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku. Nikoho ale neobvinila.

Vyšetřovatelé ještě ve středu dopoledne v maskách a ochranných oblecích na místě odebírali vzorky. Zhruba hodinu po poledni areál opustili. Prostor je už podle hasičů bezpečný, a tak se tam mohli vrátit pracovníci firmy, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Při neštěstí byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu. Druhý těžce zraněný je podle mluvčí vinohradské nemocnice v Praze Terezy Romanové ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života. Další pracovník utrpěl středně těžké poranění a čtyři lidé byli podle záchranářů zraněni lehce.

Policie zatím neví, co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo. „Vyšetřování potrvá týdny, možná měsíce,“ řekla Baláková. Policie odešle odebrané vzorky do vlastní specializované laboratoře v Ústí nad Labem. Zpracovat si nechá znalecké posudky. Vzorky odebírali ve středu také hasiči, výsledky ale předají policii.

„Mohu potvrdit, že tam byla kyselina sírová, prvků a sloučenin bylo ale víc. Rozbory proto budou nějakou dobu trvat,“ doplnila mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Policista prochází okolí areálu provozovny likvidace nebezpečného odpadu v...
Na vyšetření budou muset jít i záchranáři kontaminovaní neznámou látkou.

Jednatel firmy Purum Daniel Kraft zatím neví, co mohlo havárii způsobit. „Při obvyklé každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů došlo k nepředvídatelné a nám prozatím nevysvětlitelné chemické reakci, která měla za následek výbuch s následným zahořením,“ uvedl pro ČTK. Úpravna podle něj využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenocementové stabilizace. „Cement nebo odprašky z výroby cementářského slínku jsou přitom využity jako chemické činidlo, které mění nebezpečnost složek odpadu a transformuje nebezpečný odpad na odpad, který již dále není nebezpečný,“ dodal.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře podle Krafta firma působí od roku 2002 a dosavadní provoz označil za bezproblémový. „Poslední kontrola České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Libereckého kraje proběhla 6. května 2019 a nebylo shledáno jakékoli porušení podmínek integrovaného povolení provozu,“ uvedl Kraft. Za různá porušení pravidel při nakládání s odpady dostala ale firma v minulosti nejen v Libereckém kraji několik vysokých pokut.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...