Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Policie: Sledování šlechty bylo v pořádku

Česko

Policie tvrdí, že působení speciálního týmu zaměřeného na šlechtu bylo v pořádku.

Ústavní soud ale označil nasazení policie za zbytečné.

PRAHA Zřízení a působení speciálního policejního týmu „Majetek“, který od roku 2004 dohlížel na restituční kauzy příslušníků bývalých šlechtických rodů, bylo v pořádku. Tvrdí to současné vedení Policejního prezidia v dopisu z 24. října, pod nímž je podepsán náměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

Přitom Ústavní soud 17. října konstatoval, že nasazení policie v případě odposlouchávání advokáta Jaroslava Čapka, který hájí Františka Oldřicha Kinského, bylo „masivní, zřejmě neobyčejně nákladné a zcela zbytečné trestní řízení“.

Monitoring telefonního provozu advokáta Čapka si objednali právě členové týmu „Majetek“. Obhájce obvinili z přípravy podvodu a spustili vyšetřování. Policie si však za postupem svých kolegů stojí. „Veškerá šetření a prověřování, která byla v rámci činnosti pracovní skupiny prováděna, byla vždy v souladu s příslušnými zákonnými ustanoveními, zejména trestního řádu,“ píše náměstek Houba spolupracovníkovi Františka Kinského Girolamu Giormanimu, který si na sestavení speciálního týmu „Majetek“ stěžoval.

V nálezu Ústavního soudu se však píše, že stát v některých civilních sporech, kde vystupuje jako žalovaný, zneužívá svých mocenských složek. „Logicky to svádí k domněnce, že se stát snaží vylepšit si svoji pozici, a to minimálně získáním informací prostředky orgánů činných v trestním řízení a dalších mocenských složek, nejdeli přímo o pokus zastrašit druhého účastníka řízení. Takový postup je zcela nepřijatelný a je hodný odsouzení,“ píše se v nálezu Ústavního soudu.

Langer se na věc podívá

Závěry Policejního prezidia jsou tedy v rozporu s názorem ústavních soudců. Ministr vnitra Ivan Langer si vyžádal čas na prostudování všech materiálů. „Mohu jen říct, že je to velmi zajímavé a budu se tím zabývat,“ reagoval.

Utajený tým „Majetek“ začal fungovat v roce 2004 na základě rozkazu náměstka policejního prezidenta Jaroslava Macháněho. Zhruba třicetičlenná skupina měla za úkol prověřovat restituční požadavky českých šlechtických rodů.

LN už v březnu upozornily na to, že „Majetek“ dokonce úkoloval zahraniční rozvědku, aby v německých a rakouských archivech našla kompromitující materiály na žadatele o navrácení šlechtického majetku. Úkolem tohoto týmu bylo odhalit údajné podvody v majetkových kauzách Kinský, Waldstein, Salmové nebo Dittrichstein. „Byl to takový podivný utajený tým, moc se o jeho činnosti nevědělo,“ řekl LN zdroj z Policejního prezidia. Týmu šéfoval Miroslav Brych, který po útěku Radovana Krejčíře povýšil na šéfa protikorupční policie. Po několika měsících však skončil. Zjistilo se, že nemá dostatečné vzdělání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!