Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nešťastná náhoda, uzavřela smrt Třísky policie. Pád z mostu ale nikdo neviděl

Česko

  12:09
PRAHA - Jako nešťastnou náhodu vyhodnotila policie smrt jednoho z nejuznávanějších českých herců Jana Třísky. Umělec zemřel po pádu do Vltavy, kam se zřítil z Karlova mostu. K tragédii došlo předposlední sobotu v září. Herci bylo 80 let.

Herec Jan Tříska zemřel ve věku 80 let. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Kriminalisté prvního obvodu tuto událost ukončili odložením, neboť se v dané věci nejedná o trestný čin, a proto danou věc nelze vyřešit jinak,“ sdělil serveru iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Rozhodnutí vyšetřovatelů tímto způsobem uzavřít objasňování okolností Třískovy smrti potvrdil minulý týden šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož úřad na postup kriminalistů dohlížel. 

Jasno o smrti Třísky by mohlo být do měsíce, policie získala fotky a videa z tragédie

Práce vyšetřovatelů vyvrcholila zjištěním, že pád Třísky do řeky způsobila nešťastná náhoda. „Nemůžu to stoprocentně říct, protože do hlavy toho člověka jsme neviděli. Ale neseznali jsme žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by se jednalo o sebevraždu,“ sdělil serveru Lidovky.cz Lelek. „K přihlédnutí věku té osoby mohlo dojít k nešťastnému pádu v podobě nějakého zavrávorání,“ dodal.

Policii k tomu závěru dovedly především výslechy lidí, kteří osudný den s Třískou mluvili nebo se ve chvílích tragédie pohybovali v blízkém okolí. Nicméně absolutním způsobem se kriminalistům pochybnosti rozptýlit nepodařilo. Přestože shromáždili několik fotografií či audiovizuálních záznamů vztahujících se k bezprostředním okamžikům tragédie, samotný pád se nikomu zachytit nepovedlo.

‚Kamery místo nesnímaly‘

„Není očitý svědek, který by viděl, jak dotyčná osoba spadla do vody. To je ten zásadní problém,“ poznamenal žalobce Lelek. Nepomohly ani bezpečnostní kamery. „Kamerový systém, který tam je, to místo nepokrýval, nebo ho zrovna nesnímal,“ dodal Lelek. V této souvislosti ale zopakoval, že policie nezískala poznatky, že Tříska měl v plánu spáchat sebevraždu.

Tragédie se odehrála 23. září kolem čtvrté hodiny odpoledne. Tříska se během procházky po Karlově mostě opakovaně zastavil u sousoší Svatého Norberta, Václava a Zikmunda, jež se vypíná nad sedmým pilířem mostu směrem od Staroměstské mostecké věže. Umělec se nejprve vedle skulptury usadil s nohama směrem k vodě. Po následně rozmluvě s kolemjdoucí slezl.

Jan Tříska.
Místo na Karlově mostu, kde údajně spadl do Vltavy herec Jan Tříska, který poté...

Chvíli poté se k sousoší vrátil, tentokrát vylezl na jeho sokl. V ten okamžik už zasáhl jeden z příslušníků ochranky, kterou zřídilo Sdružení výtvarníků Karlova mostu. „Pán z ochranky k němu došel a požádal ho, aby slezl dolů. Pan Tříska se zeptal proč. Ochranka mu na to řekla, že to je národní kulturní památka. Pan Tříska seskočil dolů, omluvil se a v klidu odešel pryč,“ řekl už dříve pro Lidovky.cz člen vedení spolku Roman Kotrč

Pro Třísku skočili do řeky dva turisté

Herec se však na kraj mostu v neznámém místě rozhodl vylézt potřetí, tento jeho pokus už skončil pádem do Vltavy. Tísňové volání přijala záchranka v 16.02, první posádka dorazila na místo o šest minut později. Mezitím se pro Třísku vrhli dva turisté z výletní lodi, která proplouvala kolem. Herci poskytli první pomoc, než se dostal do péče záchranky. Tříska skončil v Ústřední vojenské nemocnici, kde v noci na 25. září po mnohočetných zraněních zemřel. 

Film jako pocta

Jan Tříska od roku 1977 žil trvale v USA, kde se solidně uchytil ve filmové branži. Do České republiky létal jen za prací, letos se například po letech objevil v letních Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě.
I v září byl v Praze pracovně, měl tam roztočit zmíněný film Na střeše. Snímek jeho autoři chtějí i přes tragickou smrt slovutného herce natočit. Rozhodli se jej vytvořit jako poctu Janu Třískovi, který „dokázal ostatní inspirovat svou nezměrnou vůlí, odpovědností a odhodláním nikdy se nevzdat.“

V den své smrti se měl přitom pustit do natáčení nového filmu režiséra Jiřího Mádla Na střeše, s hereckou legendou se počítalo do hlavní role. Mádl od prvních chvil důrazně popíral množící se spekulace o možné sebevraždě. „Honza Tříska byl v perfektní kondici a těšil se na velikánskou roli. Poslední měsíce nežil něčím jiným,“ napsal mladý tvůrce na sociální síti Facebook. 

Poslední rozloučení proběhlo 6. října v Národním divadle, kde Tříska prakticky odstartoval svou kariéru. Hold mu přišla vzdát řada významných postav uměleckého i společenského života, slovo si vzal například překladatel a znalec díla Williama Shakespeara Martin Hilský, herec a režisér Martin Huba a čestnou stráž drželi například Alois Švehlík nebo Zdeněk Svěrák.

Autor: