Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie varuje před podvodnými telefonáty, které informují o přeplatku na dani

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Ministerstvo financí ve středu varovalo před podvodnými textovými zprávami a telefonáty, v nichž se autoři vydávají za pracovníky finančních úřadů a nabízejí možnost vrácení přeplatků na daních. V textových zprávách jsou odkazy na napodobené weby Finanční správy a ministerstva. Úřad doporučuje podobné případy ignorovat.
  17:39

V zachycených podvodných textových zprávách, které ministerstvo zveřejnilo, jsou apely na to, aby se lidé přihlásili pomocí bankovní identity o přeplatek na dani, případně oznamují údajné předběžné schválení přeplatku. Odkazy ve zprávách ale vedou na napodobeniny webů státních úřadů, které se liší podobou internetové adresy.

„Doporučujeme Vám tedy ignorovat obdobné případy a dbát zvýšené opatrnosti. V případě potřeby se můžete obrátit přímo na místně příslušné finanční úřady,“ uvedlo ministerstvo.

Před podvodníky varuje i policie na síti X a ukazuje podobu podvodné SMS zprávy, která se snaží z obětí vylákat citlivá data.

„Finanční správa nikdy nevolá pomocí hlasového automatu a také nikdy neposíláme v SMS žádné aktivní odkazy na webové stránky. Nikdy po vás také nepožadujeme citlivé osobní informace ani přístupové údaje k vašemu bankovnictví,“ řekl mluvčí Finanční správy Tomáš Weiss. Doplnil, že přeplatky na daních se začnou vyplácet až po 2. dubnu.

Pachatelé podle odborníků běžně dokážou podvrhnout jakákoliv telefonní čísla (takzvaný spoofing, pozn. redakce), tedy i ta oficiální. Obětem se tak může zdát, že příchozí hovor je skutečně například od ministerstva nebo bankovní instituce. Nemusí to tak ale být. Odborníci radí při podezření telefon zavěsit a zavolat zpět. „Když zavoláte zpátky, dovoláte se do skutečné instituce, kde vám s největší pravděpodobností sdělí, že se jednalo o podvod,“ nabádají úřady.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na stránce velkeodhaleni.cz informuje detailněji nejen o tom, jak lze podvodníky odhalit, ale i uvádí příběhy podvedených.

„Útočníci vždy komunikují tak, aby vás dostali do úzkých. Snaží se vyvolat strach, zmatek a pocit, že jde o život. Mohou používat i jiné taktiky, třeba vyvolání soucitu nebo zvědavosti. Jisté je, že dokážou člověka dokonale zmanipulovat. Proto je vždy lepší nepropadat panice a rychlým řešením.
Vezměte si čas na rozmyšlenou,“ píše úřad.

Závadné e-mailové přílohy

Úřad varuje před otevíráním odkazů ve zprávách. Ty obsahují pozměněné adresy. „Pokud vám přišla zpráva s odkazem, který máte otevřít, zpozorněte. Internetoví padouši si s odkazy hrají. Mohou vás pomocí nich nasměrovat třeba na falešnou stránku, kterou lze často jen těžko rozeznat od té skutečné. Na odkazy, které jsou takto návodné, raději neklikejte.“

Varování platí i pro emailové přílohy, které mají příponu (.exe), (.vbs) nebo (.docm) a (.xlsm). Soubory s těmito příponami je lepší vůbec nestahovat a neotevírat.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...