Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Policie vypnula tisíce mobilů

Česko

Rána zlodějům mobilů - Ukradené telefony policie blokuje, krádeží je méně

Každých třicet minut zablokují policisté jeden ukradený mobilní telefon.

Služba funguje od minulého října a výrazně znepříjemnila život zlodějům.

PRAHA Službu zablokování ukradeného mobilního telefonu využívá stále více lidí. Policie ve spolupráci s mobilními operátory od října 2007 již z provozu odstavila více než 21 tisíc přístrojů.

Policie tvrdí, že kvůli tomuto opatření ubylo i krádeží mobilů. „Je to znatelné především v segmentu levnějších a průměrně drahých mobilů. Přístroj se totiž i po vyřazení ze sítě dá elektronicky odblokovat. To se ale kvůli finanční náročnosti u levnějších strojů nevyplatí,“ uvedla mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Mobilní telefony se do sítí operátorů hlásí nejenom identifikačním číslem SIM karty, ale i takzvaným IMEI (identifikačním číslem telefonu od výrobce).

Po zablokování se přístroj stále tváří jako funkční - má na displeji zobrazen i signál sítě mobilního operátora. Nelze si z něj ale zavolat, nikdo se ani nedovolá na něj.

„U nás přeprogramování IMEI není ani přestupek. Zásah do výrobního čísla je ale například v Británii trestný čin,“ uvedla mluvčí s tím, že policie kvůli tomu zvažuje žádost o změnu zákona.

Celý systém má ale několik háčků. Zablokování telefonu je například platné pouze v České republice. Pokud by s ním zloděj odjel například na Slovensko a tam ho prodal, nový majitel by jej mohl s klidem používat.

Skandál také způsobila vloni jedna z policistek, která do systému blokací vložila nestandardní číslo IMEI. Během několika hodin se zablokovaly telefony zhruba patnácti tisícům uživatelů. „Jednalo se o výjimečný jednorázový a krátkodobý problém, který vznikl pochybením jednotlivce na straně policie. Na žádost operátorů byla následně do systému blokování telefonů přidána kontrolní opatření, která podobné pochybení do budoucna vylučují,“ řekl LN mluvčí Vodafone Miroslav Čepický, který si spolupráci s policií pochvaluje. „Celkově spolupráci na projektu blokování ukradených telefonů hodnotíme kladně,“ dodal. „Šlo o lidskou chybu. Ta by se již neměla opakovat,“ reagoval tehdy ministr vnitra Ivan Langer.

Ze zákona má policie právo blokovat pouze ukradené telefony. Když přístroj prostě ztratíte, nemáte na tuto službu nárok. Někteří ale svůj stroj považují za ukradený, i když jej třeba pouze někde založili. „Za dobu fungování systému jsme už zpětně odblokovali 2500 mobilů. Buď ho jeho majitel najde někde zašantročený, nebo se podaří dopadnout zloděje a stroj vrátit,“ sdělila Kopecká a doplnila, že ověřit si, zda je kupovaný mobil blokován, lze na webových stránkách ministerstva vnitra.

**

I zablokovaný mobil lze zprovoznit. Policie chce, aby to bylo trestné.

Autor: