26. února 2010 9:34, aktualizováno  10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie začala prověřovat projekt pražské karty Opencard

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Policie začala prověřovat projekt pražské karty opencard. Zatím neznámé zaměstnance z pražského magistrátu a společnosti Haguess podezírá ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Pachatelům by v případě odsouzení hrozilo až osm let vězení.

"Poté, co policie v součinnosti se státním zástupcem doplnila a zajistila další důkazní materiál k trestnímu oznámení Jany Ryšlinkové, zahájila úkony trestního řízení," uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Pražská opoziční zastupitelka podala trestní oznámení kvůli opencard v prosinci. Vycházela prý z výsledků forenzního auditu, který zastupitelé dostali.

Opencard prověřily už tři audity
Hlavní město považuje krok policie za standardní. "Policie musela začít případ prošetřovat na základě podaného trestního oznámení. Poskytneme jí veškeré informace a dokumenty, které bude požadovat," řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Projekt opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess.

Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Magistrát chce v projektu pokračovat
Praha nedávno změnila smlouvy s firmou Haguess, které mají zajistit lepší postavení města a projekt zlevnit.

Kvůli opencard odešel z magistrátu ředitel jeho odboru informatiky Václav Kraus. Tvrdil ale, že u počátečních chyb nebyl, protože v té době na úřadu ještě nepracoval. Magistrát hodlá v projektu pokračovat, v současnosti jedná o spolupráci s některými bankami. Na začátku března by měla rada města projednat plán dalšího rozvoje projektu.

Kartu vlastní kolem 400 000 lidí, používají ji zpravidla jako tramvajenku.

Kromě toho může karta sloužit jako průkazka do knihovny nebo při placení parkovného. Praha ale původně slibovala více funkcí.

ČTK, Lidovky.cz