2. května 2017 17:32, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie žádá o vydání poslanců Novotného a Borky. Zřejmě kvůli kauze ROP Severozápad

Josef Novotný.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Novotný. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Policie žádá Sněmovnu o vydání poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM) k trestnímu stíhání, potvrdila v úterý předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Podle serveru Česká justice je chtějí policisté stíhat zřejmě v případu ROP Severozápad.

Policejní žádost bude nejprve posuzovat výbor, a to zřejmě na dvou schůzích. Poprvé by se jeho členové měli podle Němcové sejít 18. května. Na další schůzi, jež by se měla uskutečnit následující týden, se budou moci k záležitosti oba poslanci vyjádřit. Výbor dává doporučení pro plénum, zda má členy dolní komory ke stíhání vydat, nebo ne.

Bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný České justici sdělil, že o žádosti policie zatím neví. Borka už byl o žádosti informován. „Tuto informaci mám, myslím, že se to týká kauzy ROP,“ řekl serveru. Němcová informaci o tom, že jde o případ ROP Severozápad, nepotvrdila. S policejní žádostí se teprve seznámí.

Kauza ROP: V případu je obviněno 24 lidí

Kauza Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří také na bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo někdejšího starostu Chebu Petra Navrátila.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, jež chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

Přehled poslanců, o jejichž vydání rozhodovala současná Poslanecká sněmovna

  • 19. prosince 2013 - Poslanci vydali ke stíhání Bronislava Schwarze (ANO) pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že jako šéf obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl v lednu 2006 do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Okresní soud v Mostě v dubnu 2014 Schwarze už podruhé nepravomocně zprostil obžaloby, předloni v únoru ho ústecký krajský soud definitivně zprostil obžaloby.
  • 5. února 2014 - Poslanci vydali bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze opencard. Svoboda s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září soud Svobodovi udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.
  • 10. června 2014 - Sněmovna nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD). Policie ji chtěla obvinit v souvislosti s jejím působením ve funkci ústecké radní kvůli projektu vítání občánků. Zakázka za více než pět milionů korun podle vyšetřovatelů odporovala požadavku na hospodárnost a byla zbytečná. Kailovou tak budou moci policisté případně stíhat teprve poté, co skončí její poslanecký mandát.
  • 24. května 2016 - Poslanci vydali k trestnímu stíhání Štěpána Stupčuka (ČSSD) kvůli dopravní nehodě. Poslanec se už kvůli nehodě vzdal funkce místopředsedy sociálnědemokratické frakce. Sám Stupčuk o vydání požádal. Stupčukovo vozidlo havarovalo v únoru. Když přijela na místo policie, byl poslanec u svého vozu sám. Řekl ale, že neřídil, a odmítl i dechovou zkoušku. Svědci nehody podle televize Nova uvedli, že byl opilý. Policie Stupčuka navrhla obžalovat z ohrožení pod vlivem návykové látky. Žalobce nakonec stíhání podmíněně zastavil. Stupčuk zaplatil pokutu 150 000 korun a na dva roky přišel o řidičský průkaz.
  • 16. září 2016 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslankyni Alenu Nohavovou (KSČM) kvůli dubnové dopravní nehodě. Nohavová s tím souhlasila. Strakoničtí policisté poslankyni stíhají pro podezření z nedbalostního ublížení na zdraví. Nohavová kolizi už dřív označila za běžnou, z jejího vyjádření vyplynulo, že nedala přednost v jízdě. Na místě podle Nohavové nebyla žádná zranění. Až následně se, jak podotkla, dozvěděla, že druhá účastnice skončila v pracovní neschopnosti.
  • 2. května 2017 - Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM). Podle serveru Česká justice se jejich stíhání zřejmě týká trestní kauzy kolem ROP Severozápad.
ČTK
D. Block všeci kradnů 22:33 2.5.2017
V. Grycz Sebranka rudá. 19:47 2.5.2017
J. Bouldergeist Socan a komanč parta zlodějů. 18:40 2.5.2017

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz