Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie zadržela deset pravicových extrémistů

Česko

  15:47
PRAHA - Zhruba 30 pravicových radikálů protestovalo večer nedaleko policejní stanice v pražské Bartolomějské ulici proti zásahu, při kterém kriminalisté dnes pozatýkali deset lidí napojených na extremistické skupiny. Razie zřejmě souvisí s koncerty, které radikálové v pořádali.

Policie od rána zadržela několik přívrženců krajní pravice. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Na místě protestu byli přítomní policejní těžkooděnci, antikonfliktní tým, nechyběli novináři. Mezi demonstranty byly známé tváře nacionalistické scény, Filip Vávra, Lucie Šlégrová, Erik Sedláček či Patrik Vondrák.

Nechyběl ani Tomáš Kebza, kterého soud letos v březnu poslal do vězení za propagaci a podporu hnutí, které vede k potlačování práv a svobod člověka, a to v souvislosti s prvomájovou demonstrací v Brně v roce 2007.

Protestující se sešli v 18:00, a za občasného skandování hesel "svobodu" a "odpor" setrvali v blízkosti policejní stanice do 20:00. Přesouvali se podél stanice jen tehdy, když policisté mezi budovami komplexu převáděli zadržené. Poté, co televize odvysílaly z místa živé vstupy do svých večerních zpravodajských relací, se protestující za doprovodu policie přesunuli na Václavské náměstí, kde se rozešli. K protestu vybízela pozvánka umístěná na webu Autonomních nacionalistů. Stojí na ní hesla jako "Svobodu pro nacionalisty!", "Ne omezování svobody slova!" nebo "Svobodu hudební produkci!".

Podle dostupných informací budou výslechy podezřelých  pokračovat i ve středu.

Na místě protestu byli přítomní policejní těžkooděnci, antikonfliktní tým, nechyběli novináři. Mezi demonstranty byly známé tváře nacionalistické scény, Filip Vávra, Lucie Šlégrová, Erik Sedláček či Patrik Vondrák. Účastnil se i Tomáš Kebza, kterého soud letos v březnu potrestal za propagaci a podporu hnutí, které vede k potlačování práv a svobod člověka.

Celá skupinka se po půlhodinovém klidu přesunula k bočnímu vchodu do policejní služebny a zablokovala ho. "Chceme tady stát, dokud se nedozvíme, proč byli ti lidé zadrženi," řekl LN Filip Vávra.

Mezi zadrženými je Martin Fraňek, Lukáš Rod nebo Pavel Blinka.

Razie v bytech extrémistů

Razie a zatýkání prováděli od ranních hodin detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Policie podle dostupných informací provedla na pěti místech republiky domovní prohlídky a zadržela zhruba deset lidí. Akce údajně souvisí s pořádáním koncertů a články na internetu.

Šéfové stran uzavřeli dohodu proti extremismu

Předsedové všech parlamentních stran a obou komor parlamentu, všichni členové vlády, ombudsman Otakar Motejl a bývalý prezident Václav Havel podepsali dohodu o společném postupu proti rostoucímu extremismu a rasismu. Dohodu dnes představil ministr pro lidská práva Michael Kocáb společně se zástupci stran. "Vedení našeho státu i parlament jednoznačně vyjadřují odpor proti nárůstu extremismu, jak pravého, tak levého," prohlásil Kocáb s tím, že to považuje za velmi důležité. Místopředseda Senátu Petr Pithart ale zdůraznil, že je třeba, aby po podpisu dohody následovaly i konkrétní činy. Signatáři dohody odsoudili šíření extremistických nálad, diskriminaci a rasovou, etnickou nebo sociální segregaci. Přislíbili také, že nepřipustí, aby se podobné myšlenky staly součástí předvolebního boje. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zdůraznil, že je třeba, aby se k postupu proti extremismu připojila i justice. "Aby se nestalo, když nějaká strana skutečně tenduje k extremismu, tak aby byla pokryta ochranou, která by byla ve jménu svobody slova, ve jménu svobody volební soutěže," upozornil.

Bližší informace ale policie odmítla poskytnout.Je to perzekuce, tvrdí Vávra
Filip Vávra, jeden z organizátorů návštěvy bývalého šéfa Ku Klux Klanu Davida Duka v Praze, označil dnešní policejní zásahy a domovní prohlídky za policejní perzekuci. “Šlo jen o záminku k domovním prohlídkám. Podle mých informací ji policisté prováděli u několika desítek lidí. Třeba jenom na Jihlavsku se to týkalo asi dvaceti lidí. Policejní razie začala v pět hodin ráno převážně v Praze a Hodoníně," sdělil LN Vávra.

Policejní akce je podle něj zaměřena na lidi spojené s ultrapravicovou hudební scénou. "Jde o muzikanty, organizátory koncertů a podobně. Pokud se byť jen jediný z nich dostane do vazby, může státní moc čekat spontánní masové protesty po celé zemi," doplnil Filip Vávra.


Advokátka Klára Slámová řekla, že se na ni od časného rána několikrát obrátili policisté s tím, že lidé, u nichž prováděli domovní prohlídky, si ji zvolili za svou právní zástupkyni.

Po 14:30 řekla, že policie zadržené stále vyslýchá, nikoho prý zatím neobvinila. Důvodem je prý především pořádání koncertů. "Nikdo se ale do této chvíle nedozvěděl, co konkrétně je mu kladeno za vinu," řekla Slámová.

Na policii musela i advokátka radikálů 
Již dříve uvedla, že zátah souvisí i s články na internetu. Mezi weby, kterých se to týká, je podle jejích informací například www.odpor.org, tedy stránky neonacistického Národního odporu, internetové stránky Národně vzdělávací institut, které ovšem v současnosti nefungují, nebo web Altermedia ČR.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták zátah potvrdil, žádné podrobnosti k němu ale nesdělil.

Později navíc uvedl, že k případu bude podávat informace pouze příslušné státní zastupitelství, tedy Okresní státní zastupitelství Brno - venkov. Podle jeho mluvčího Hynka Olmy je zadržená skupina lidí podezřelá ze spáchání trestného činu podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Hrozí jim tři až osm let vězení.

Podle serveru iDnes.cz policisté prohledávali byty v Praze a na jihu Moravy. "V Praze se kriminalisté zajímají o Lukáše Roda, zpěváka skupiny Vlajka a Attack Viléma Farkače a Martina Fraňka, významného organizátora neonacistických koncertů v Česku," uvedl server. V Hodoníně zase policisté přišli pro zpěváka skupiny Devils Guard Pavla Blinku, napsal iDnes.cz.

Podle České televize policie vedle Prahy zatýkala i v Ostravě, Brně, Hodoníně a Rokycanech. Policie také vyslýchá i Slámovou. "Je to naprostý nesmysl, proč já bych jim měla podávat vysvětlení? Navíc mám povinnost mlčenlivosti," řekla k tomu advokátka. "Cítím to jako obrovský útok na svoji osobu, jako naprosto nepředstavitelný tlak," dodala právnička.

Vznik útvarů pro akce extrémistů
Pod severočeskou a severomoravskou policií vzniknou nové profesionální pořádkové jednotky, které budou nasazovány při extremistických akcích. Podobné útvary těžkooděnců nyní působí jen v Praze a na jižní Moravě. Novinářům to dnes v Ústí nad Labem řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Policie podle něj předpokládá, že počet extremistických akcí bude růst, a jednotky jsou proto potřebné.

Autoři: ,