Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
31. července 2015 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zadržela na D5 kamion s desítkami běženců, řídil cizinec

Na dálnici D5 na Tachovsku zadržela 31. července dopoledne policie nákladní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dálnici D5 na Tachovsku zadržela 31. července dopoledne policie nákladní... | foto: ČTK

PLZEŇ Na dálnici D5 na Tachovsku zadržela v pátek dopoledne policie nákladní automobil s několika desítkami běženců. Maďarský řidič převážel v nákladním prostoru auta 76 lidí, z toho 23 dětí. Policie zatím zjišťuje jejich totožnost a státní příslušnost, zřejmě jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie, řekla policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Dalších devět Syřanů policie zadržela v Mikulově na Břeclavsku v autobusu, který mířil z Rakouska do Německa. „Pět mužů a čtyři ženy neměli žádné povolení ke vstupu a k pobytu na území Česka,“ řekla jihomoravská policejní mluvčí Petra Ledabylová.

V polovině června česká policie kvůli nynější migraci uprchlíků z Asie a Afriky do Evropy zesílila kontroly a odhalených migrantů stále přibývá. Mezi zadrženými jsou zejména občané Sýrie, následují Iráčané a Afghánci. Většina lidí se do ČR dostává z Řecka přes Maďarsko a Rakousko a téměř všichni uvádějí jako svůj cíl Německo.

„V současné době je kamion odstavený mimo dálnici v objektu Policie ČR, řidič a jeho spolujezdec byli zadrženi pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ uvedla. Jakmile je policie obviní, bude zvažovat návrh na jejich vzetí do vazby.

Cizinci převážení v autě jsou bez dokladů a policie zajišťuje tlumočníky, aby je mohla po zahájení správního řízení vyslechnout.

Na dálnici D5 na Tachovsku zadržela 31. července dopoledne policie nákladní...
Na dálnici D5 na Tachovsku zadržela 31. července dopoledne policie nákladní...

Nákladní auto kontrolovaly v pátek dopoledne hlídky cizinecké policie. Když policisté zjistili, že převáží lidi, odvezli ho do areálu dálniční policie v Ostrově u Stříbra. Odtud zadržené pasažéry převezly autobusy po skupinách na cizineckou policii v Plzni.

„Nyní probíhají úkony trestního řízení, také budeme zahajovat správní řízení. Na případu intenzivně pracujeme. Vzhledem k těmto skutečnostem budou další informace až v pondělí 3. srpna,“ dodala mluvčí.

Policie zatím neuvedla, do kterého záchytného zařízení budou cizinci z D5 převezeni. Běžence zadržené v Mikulově dočasně umístí do zařízení v Bělé-Jezové. Ještě předtím je policisté ale vyslechnou a budou zjišťovat, zda někde požádali o azyl. Následovat bude řízení, ve kterém je Česko vyhostí do země, kde požádali o azyl, nebo kde pobývali, pokud žádost o azyl nikde nepodali. 

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové běženci chtějí, aby byli vyslechnuti a na pátek je tam s nimi naplánovaná diskuse. V zařízení je nyní umístěno asi 380 uprchlíků, dalších zhruba 120 je v Zastávce u Brna. Běženci se ve čtvrtek vzbouřili. V táboře v Bělé v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky, ale nepodařilo se jim poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. 

ČTK

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.