Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svědkova výpověď mluví proti Janouškovi, žena stála před autem

Rekonstrukce Janouškovy nehody - figurína představuje sraženou ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce Janouškovy nehody - figurína představuje sraženou ženu. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Porsche Cayenne, zavřená Vyskočilova ulice v pražské Michli, kamery, policisté, advokáti. Policie zahájila rekonstrukci nehody kmotra Romana Janouška, při níž v opilosti srazil a přejel ženu.

Policie v sobotu uzavřela oblast v 10 hodin dopoledne. Podle zpravodaje serveru Lidovky.cz začala s výslechem prvního svědka po čtvrt na dvanáct. Šlo o muže urostlejší postavy. Policisté ověřují jeho popis s pásmem, měří vzdálenosti podle jeho výpovědi. "Všechny výpovědi odpovídaly tomu, co již svědci uvedli v rámci přípravného řízení. Každý to viděl trochu jinak, co výpověď, to originál," řekl  Janouškův advokát Vít Široký.

Na místo rekonstrukce dorazila i žena, kterou Janoušek porazil

Na rekonstrukci ve Vyskočilově ulici před 19:00 dorazila jako poslední osmý svědek žena, kterou zde podle policie 23. března srazil opilý lobbista Janoušek. Ženu vietnamského původu přivezli policisté v doprovodu jejího zmocněnce Josefa Lžičaře. Krátce předtím byla žena předvolána na policejní služebnu v Kongresové ulici. Tam se dostavila v doprovodu svého syna. Po zranění způsobeném při nehodě stále chodí o berlích. Svůj zdravotní stav i probíhající vyšetřování nehody odmítla komentovat.

U přechodu se před Porsche Cayenne, které řídil opilý Janoušek, postavila drobná figurantka, která představuje sraženou vietnamskou ženu.

Přiložila ruce na přední kapotu přímo před očima řidiče. Zdá se, že první svědek seděl ve voze za Janouškovým autem a podle jeho výpovědi je velmi pravděpodobné, že Janoušek ženu viděl. Svědek s gumovou figurínou ukazoval, jak Janoušek ženu nabral, ta přeletěla přes přední kapotu a on ve svém autě pokračoval dál. 

Rekonstrukce začala s více než hodinovým zpožděním. "Čekáme na příjezd svědků a státní žalobkyně," sdělila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Ivana Ježková v půl jedenácté. Na místě nehody stály dva policejní antony a také automobil Porsche Cayenne, tedy Janouškův vůz.

Vlivný kmotr se ovšem rekonstrukce nezúčastní, podle médií je na dovolené v Chorvatsku. Výpovědi svědků, které hodlá policie pomocí rekonstrukce ověřit, bude pozorně sledovat Janouškův obhájce. V sobotu dorazilo všech osm pozvaných svědků včetně poškozené, podle státní zástupkyně Jitky Rybenské účast Janouška nebyla pro provedení vyšetřovacího pokusu nezbytná.

Policisté provádějí rekonstrukci s Janouškovým vozem Porsche Cayenne.

Policisté provádějí rekonstrukci s Janouškovým vozem Porsche Cayenne.

Policejní akce pokračovala i v neděli, již bez poškozené ženy. Na rozdíl od soboty byla vozidla rozestavěna autenticky tak, jak zde 23. března stála. Svědci mohli upřesnit své výpovědi, policie zjišťovala, zda je jejich výpověď věrohodná a pohled na věc reálný.

Komplikace v dopravě

Uzávěrka zkomplikovala život místním lidem, kteří chtěli jít na autobusovou zastávku. Policisté ale autobusy odklánějí bočními ulicemi. „Omlouváme se občanům, ale policie musí rekonstrukci provést,“ řekla Ježková. Vyskočilova ulice v Praze 4 byla v plném rozsahu zprůjezdněna v neděli před 14:30.

„Nakradl si miliony za dobu primátorování (Pavla) Béma a ještě budeme platit tohle divadlo,“ rozčilovala se starší paní podle ČTK. Jiný muž se zase domáhal přechodu přes uzavřenou vozovku s tím, že bydlí na druhé straně a nevidí důvod, proč by měl obcházet policejní zátaras.

Rekonstrukce nehody

Policisté vozili na místo nehody svědky jednoho po druhém. Za pomocí drobné figurantky i figuríny s blonďatou parukou simulovali podobu střetu Janouškova porsche s ženou. Rekonstrukce se uskutečnila za přítomnosti soudních znalců a právních zástupců. Každý z nich může svědkům klást otázky.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....