Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zatkla bývalého šéfa Ku Klux Klanu

Česko

  18:11
PRAHA - Policie v Praze zatkla někdejšího vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan Davida Duka, který přijel do ČR na pozvání neonacistů.

Bývalý šéf Ku Klux Klanu přijede do Česka. foto: Reprofoto

Zatčení zdůvodnili tím, že ho podezírají z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Policie Duka odvezla k výslechu. Řekl to mluvčí pražské policie Ján Mikulovský.

Zásahová jednotka Policie ČR Duka zatkla krátce před šestou večer v pražském hostinci Černý orel, kde seděl se svými příznivci u jednoho ze stolů. Zásahu se účastnili i policisté v civilu. Policie měla předběžný souhlas státní zástupkyně.

Duke se zatčení nebránil, potvrdil LN jeden z číšníků. Hostinec byl kvůli policejní akci krátkou dobu mimo provoz.

Američan Duke měl v ČR mít sérii přednášek. Bývalý vůdce Ku Klux Klanu je podezřelý, že popíral či schvaloval nacistickou genocidu a jiné nacistické zločiny. Za takovýto zločin hrozí v ČR až tři roky vězení.

Podle jeho advokáta Kolji Kubíčka policie Američana obviní a navrhne jeho umístění do vazby kvůli hrozícímu útěku a pokračování v trestné činnosti. Nyní se čeká na překlad obvinění do angličtiny. Spolu s Kubíčkem bude Duka v Česku zastupovat ještě advokátka Klára Slámová.

Na fóru serveru Hooligans.cz svolávají Dukovy příznivci na sobotu demonstraci před Obvodní ředitelství pro Prahu 1, kde je Duke údajně držen, pokud ho policie do zítřka nepropustí.

Před policejní služebnu v ulici Františka Křížka přišlo Duka podpořit několik sympatizantů, mezi nimi je i Filip Vávra, který Duka do ČR pozval.

Na pozvánku Narodního odporu
Američan navštívil podle textu podepsaného právě Vávrou, který je spojován s neonacistickým Národním odporem, Českou republiku proto, aby zde propagoval svoji knihu Moje probuzení. Právnička Klára Kalibová uvedla, že obsahuje pasáže, které mohou být vykládány jako snaha o ospravedlnění či zpochybňování holokaustu. Také o knihu se zajímá policie.

Duke měl původně vystoupit v ČR na třech přednáškách. První z nich se měla uskutečnit na půdě Univerzity Karlovy, která ji však nepovolila. Další přednášky se měly podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě uskutečnit v sobotu v centru hlavního města a v neděli v Brně.

K příjezdu Američana se již dříve negativně vyslovili někteří politici. Nesouhlas vyjádřil ministr vnitra v demisi Ivan Langer i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.


DAVID ERNEST DUKE

 V USA je znám svými rasistickými a antisemitskými postoji. Patří mezi popírače holokaustu. Od mládí protestoval proti zrovnoprávňování černochů. V 70. letech založil a vedl jednu z odnoží Ku Klux Klanu. Jeho politické názory vystihuje jeho aforismus: "Míchání ras v širším měřítku je genocida." Za otevřeně rasistické názory ho ve Spojených státech nikdo nikdy nepotrestal. V roce 2002 ho ale soud poslal na 15 měsíců do vězení za daňový únik. Nejvíce Dukea proslavily jeho knihy. V roce 1998 vydal Moje probuzení a o čtyři roky později Židovský rasismus. Ve svých pracích propaguje názor, že mezi rasami existují podstatné rozdíly.

Tvrdí, že běloši jsou inteligentnější a černoši naopak vynikají "impulzivitou, agresí a emocionalitou." Duke se narodil 1. července 1950 v oklahomské Tulse. Na studiích se zapojil do protestů proti odbourávání segregačních zákonů a na jednu z demonstrací přišel v roce 1970 v nacistické uniformě. O čtyři roky později zformoval Rytíře Ku Klux Klanu. Za jeho vedení prošel klan řadou reforem.

Zprofesionalizoval se a začal se úspěšně prezentovat v médiích. Organizace také tehdy poprvé začala do svých řad přijímat ženy či katolíky a Duke prosazoval nenásilné metody boje. V roce 1980 z Ku Klux Klanu odešel a založil si Asociaci pro vývoj bílých lidí.

V 80. letech se Duke pokusil proniknout do politiky, což se mu povedlo v roce 1989, kdy se dostal do louisianské Sněmovny reprezentantů. Duke kandidoval také na guvernéra Louisiany a zúčastnil se i demokratických prezidentských primárek, nikdy však neuspěl.


Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat