Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Policie žene k soudu 26 členů komanda ČEZ

Česko

Kriminalisté: Používali psychologický nátlak a vydírání

PRAHA Speciální komando společnosti ČEZ zabavilo Josefu Sedlačíkovi elektroměr na jeho motorestu v Sobotíně na Šumpersku v roce 2007. „Vezměte si s sebou hodně, ale hodně peněz,“ instruovali jej před cestou na speciální pracoviště ČEZ v Jablonci nad Nisou.

Na místě začali lidé z komanda požadovat 900 tisíc korun a postupně své požadavky snižovali. „Spolupracujete, tak to uděláme za polovic. Dáte nám 450 tisíc,“ pokračovali lidé z ČEZ. Sedlačík, který tvrdí, že nikdy elektřinu nekradl, nakonec nezaplatil nic. ČEZ ho nikdy kvůli údajné krádeži před soud nepohnal. Jemu se však zřejmě pracovníky energetického gigantu k soudu dostat podaří.

Sedlačík a další desítky lidí se spojili a podali hromadná trestní oznámení. Detektivové speciálního útvaru pro odhalování organizovaného zločinu včera po několika měsících ukončili vyšetřování případu. Navrhli obžalovat dvacet šest lidí, kteří se měli na vydírání podílet nejméně ve 48 případech.

Podle kriminalistů se dopouštěli psychologického nátlaku a výhrůžek, které střídaly návrhy na snížení požadované ceny za odběr, pokud udají dalšího „černého“ zákazníka. ČEZ jim rovněž odmítal znovu zapojit elektřinu, na což tehdy do vyřešení případu neměl nárok.

Policie včerejší návrh na obžalobu nechtěla příliš komentovat. „Konkrétní případy, kdy se měli dopouštět vydírání, vám nesdělím. Mohu pouze říct, že původně bylo obviněno 32 osob. U šesti státní zástupce stíhání zastavil,“ řekl LN mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Mezi lidmi, kteří se podle policie vydírání dopouštěli, figuruje i šéf komanda Karel Vaniš. Toho před několika dny vedení firmy postavilo mimo službu. Ukázalo se, že při některých zásazích používal ostře nabitou pistoli.

Vedení ČEZ ale nadále trvá na tom, že jeho lidé zákon neporušovali. „Naši zaměstnanci se vydírání nedopustili. Věříme, že je nezávislý soud obvinění zprostí,“ reagoval včera mluvčí podniku Martin Pavlíček.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Rozhodnutí policejních vyšetřovatelů Pavlíčka přesto nepřekvapilo. „Úřad pro odhalování organizovaného zločinu asi nemůže po jeden a půl roku práce, do které investoval mimořádné množství peněz a času svých příslušníků, šetření zastavit bez návrhu na obžalobu. Znepokojuje nás ale únik videomateriálů z policejního spisu a nakládání s nimi právníkem neoprávněných odběratelů elektřiny,“ doplnil Pavlíček.

Právník Jan Rytíř, kterého měl Pavlíček na mysli, podával trestní oznámení na praktiky ČEZ hromadně za sto šedesát klientů. Díky němu se média dostala například k videu z akce komanda, při které se ve své dílně v Poděbradech jeden z podezřelých odběratelů zastřelil pistolí.

Vedení společnosti se bránilo sérií žalob na lidi, kteří si na policii stěžovali. Chtěli po nich náhradu za poškození dobrého jména společnosti. Rytíř je s vývojem událostí spokojen. „Návrh na obžalobu pracovníků odboru netechnických ztrát byl logický. Podle mě je to učebnicový příklad vydírání a policie ani nemohla jednat jinak,“ řekl včera LN Rytíř.

Rytířovi klienti jsou podle jeho slov viněni z krádeží elektřiny v řádech desítek milionů korun. Právník kritizuje především způsoby, jakými pracovníci speciálního komanda postupují. „Nejde o to, zda někteří z těch lidí odebírali proud zadarmo, nebo ne. Je to o přístupu,“ doplnil.

Navíc kritizuje i novou právní úpravu, kterou ČEZ prolobboval v parlamentu. Ta mu nově umožňuje podezřelým lidem odstřihnout přívod elektřiny a neobnovit jej, pokud nezaplatí požadovanou částku. „To je, jako kdybych vás viděl dneska poprvé, řekl bych vám, že mi dlužíte sto tisíc korun, a legálně vám nechal vypnout vodu. O každém případu by přece měl rozhodnout soud. Je to absurdní situace,“ doplnil Rytíř.

Speciální oddělení ČEZ vzniklo v roce 2005 a jeho existenci vedení firmy dlouhodobě vychvalovalo. Generální ředitel ČEZ Martin Roman se ještě minulý týden svých podřízených vehementně zastával. Obhajoval i jejich speciální výcvik, jehož součástí podle zveřejněných videonahrávek byl i nácvik střelby nebo manipulace s granáty. Údajně šlo o nácvik krizových situací, do kterých se tito lidé mohou dostat. Poté co se ukázalo, že šéf oddělení netechnických ztrát Karel Vaniš používal při zásahu nabitou pistoli, zprostil jej Roman velení útvaru.

„Nezlobte se, celou věc komentuje již pouze naše tiskové oddělení,“ řekl včera Vaniš a zavěsil.

***

Speciální vymahači Tým s bojovým výcvikem Speciální tým ČEZ, tzv. oddělení netechnických ztrát, vznikl v roce 2005 a jeho existenci vedení firmy dlouhodobě vychvalovalo. Generální ředitel ČEZ Martin Roman se ještě minulý týden svých podřízených vehementně zastával. Tehdy vyšlo najevo, že tým v minulosti prodělal speciální bojový výcvik. Jeho součástí byla i střelba a manipulace s granáty.

Komando * Šéf energetického komanda firmy ČEZ Karel Vaniš byl před šesti dny zproštěn velení jednotky. Ukázalo se, že nejméně při jednom zásahu používal nabitou pistoli. Přitom původně takové praktiky popíral. * Policií zabavená videa při domovních prohlídkách ukazují i „vyjednávání“, kdy se členové komanda vydávají za speciální složky. Lidé si je na záběrech snadno pletou s policií. * Poslednímu skandálu předcházelo zveřejnění záběrů ze zásahu komanda ČEZ v Poděbradech. Jeden z černých odběratelů elektřiny se před nimi schoval v dílně a zastřelil se. Policie případ vyhodnotila jako sebevraždu. * V této souvislosti se objevily zprávy o tom, že pracovníci oddělení netechnických ztrát (NTZ), kteří do terénu vyjíždějí, v minulosti prodělali speciální bojový výcvik. Jeho součástí byla i střelba a manipulace s granáty. Mluvčí ČEZ Martin Pavlíček věc omlouval tím, že byla školena pouze jedna malá skupina, která se dostává do nebezpečných situací. „My jsme přesvědčeni, že musí mít nacvičeno, jak se v takových situacích zachovat,“ řekl. * Na problematické chování lidí z NTZ upozornili předloni na podzim desítky lidí, kteří podali hromadně trestní oznámení. Policie případ vyšetřuje již déle než rok jako vydírání. * Vedení ČEZ se bránilo sérií žalob na lidi, kteří si na policii stěžovali. Chtěli po nich náhradu za poškození dobrého jména společnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!