Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Policii hrozí v EU ostuda

Česko

  7:37
Praha - Plán ministra vnitra Ivana Langera rozpustit na začátku příštího roku finanční policii hrozí přerůst v mezinárodní skandál. Evropská unie totiž požaduje, aby v členských zemích závažnou finanční kriminalitu vyšetřoval jen jeden specializovaný útvar. Policie tak možná přijde o grant z Bruselu.

Ivan Langer (ODS) foto: Michal Novotný, Lidové noviny

České republice navíc hrozí, že přijde o dvacetimilionový grant, který finanční policie letos získala od Evropské unie. Z grantu mají jít peníze hlavně na výcvik odborníků pro boj s finanční kriminalitou a také na nákup speciálního vybavení. Derek McLoughlin, zástupce britské policie, která školení Čechů zajišťuje, se obává, že by projekt mohl kvůli rozpuštění finanční policie v krajním případě i skončit.

 „Dle nejhoršího scénáře by projekt mohl být zastaven, i když podle mých informací se podobná věc stala pouze v jediném případě, a to v nedávné době. Jednalo se o projekt, který probíhal v Bejrútu a kde vzhledem k otevřeným násilným bojům nebylo možné projekt dokončit,“ stojí v dopise, který poslal McLoughlin šéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.

 Langer plánuje finanční policii rozpustit k 1. lednu 2007. Odmítá ale, že by se kvůli tomu mělo zastavit vyšetřování případů, na kterých finanční policie pracuje. „Stanovil jsem následující podmínky. Nesmí dojít k ohrožení vyšetřování žádné trestní kauzy, zároveň musí být zachována specializace jednotlivých policistů. K novým útvarům budou přecházet jako specialisté na výnosy z trestné činnosti a daňovou problematiku,“ řekl LN Langer. Nový systém podle něho nezpůsobí žádné potíže.

 S tím ale „evropský“ policista McLoughlin příliš nesouhlasí. „Rozptýlení finančních vyšetřovatelů jde proti mezinárodním trendům a znamená riziko ztráty vysoce kvalifikovaných odborníků,“ varuje Derek McLoughlin ve svém dopise řediteli finanční policie. Langer připomněl, že změna byla dlouhodobě plánovaná, a nejde tedy o momentální politickou objednávku. „Pracovalo se na tom už za ministra Františka Bublana, ten ale nenašel odvahu rozhodnout. Reorganizace je iniciativa Policejního prezidia, která má moji podporu,“ uvedl Langer.

 Lidé z finanční policie by měli být přiděleni jako specialisté k dalším elitním útvarům, jako je Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, Národní protidrogová centrála a Úřad služby kriminální policie a vyšetřování. Největší část, zhruba 120 lidí z dvěstěpadesátičlenného sboru, pak přejde na krajské správy k hospodářské kriminálce.

 Vše ale zřejmě nakonec dopadne poněkud jinak a řada zkušených detektivů z policie radši odejde. „Je to jen velmi hrubý odhad, založený hlavně na náladě mezi kolegy. Odhadujeme ale, že po likvidaci útvaru postupně do civilu odejde zhruba 40 procent lidí,“ řekl LN zdroj z finanční policie.

 Může za to především zvláštní charakter finanční policie. Všech zhruba 250 detektivů má totiž vysokoškolské vzdělání, nejčastěji právní nebo ekonomické a velká část policistů navíc umí cizí jazyky. „Pokud je práce mimo finanční policii nebude bavit, nebudou mít problém najít si práci v civilu,“ dodává zdroj z finanční policie.
Autoři: