Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Policisté, kterým utekl Krejčíř, zůstali ve službě

Česko

  9:29
PRAHA - Policisté, kterým v červnu při domovní prohlídce utekl miliardář Radovan Krejčíř, i nadále slouží v elitní protikorupční službě.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

A to včetně velitele zásahu Jana Špitálského, který je trestně stíhán za pochybení při prohlídce Krejčířovy černošické vily.

Ačkoli si desítka zmíněných policistů před časem stěžovala, že je velitelé ignorují, podle mluvčí protikorupční služby Jany Pinkové je stále teoreticky možné, že by se v podobné sestavě mohli vydat na další domovní prohlídku u osoby podezřelé z nejzávažnější trestné činnosti.

„Jsou vráceni do služby, takže se na ně v plné míře vztahují všechny povinnosti a musí splnit všechny rozkazy nadřízených,“ reagovala Pinková na dotaz, zda by Špitálský a jeho tým mohli opět podniknout prohlídku, podobnou akci ve vile Radovana Krejčíře.

Právě kvůli jeho nerušenému odchodu z domu rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, šéf protikorupční služby a jeho náměstek.

Premiér Jiří Paroubek po Krejčířově útěku prohlásil, že policisté, kteří ho nechali utéct, musí z policie odejít, anebo „šlapat chodník“. Tedy stát se řadovými pochůzkáři. „Já nemohu přehazovat policisty z jednoho útvaru do druhého. To je věc ředitele útvaru. Nyní probíhá výběrové řízení, bude jmenován nový ředitel protikorupční služby a ten si tam určitě udělá pořádek,“ hodnotí situaci ministr vnitra František Bublan.

Policisté, kteří i po pěti měsících od Krejčířova odchodu z domu při prohlídce a následnému útěku na Seychely v protikorupční službě zůstávají, i přesto že neuspěli se svými stížnostmi na dvouměsíční postavení mimo službu. Od Policejního prezidia se dozvěděli, že „nezvládli taktiku domácí prohlídky“.

Neúspěšný byl také velitel akce Jan Špitálský, který si u krajského státního zastupitelství v Praze stěžoval na to, že byl obviněn z maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Státní zastupitelství jeho stížnost zamítlo jako nedůvodnou.

Co konkrétně nyní desítka policistů v protikorupční službě stále dělá, je nejasné. Na konci srpna si však stěžovali, že s nimi vedení příliš nekomunikuje a že nedostali zpět své rozdělané případy. „Jsme jacísi poradci těch, kteří případy dostali po nás, jsme tu dost bezprizorní,“ řekl tehdy jeden z policistů. Z toho, že v protikorupční službě působí i nadále, byli rozladěni nejen opoziční, ale i někteří koaliční poslanci.

Turek: To si z nás snad dělají srandu
"Oni si z nás snad dělají srandu,“ řekl člen branně-bezpečnostního výboru sněmovny Radim Turek (ČSSD) o vedení policie. „Irituje mě to. Nechci ty lidi soudit, protože jsem při Krejčířově útěku nebyl, ale při tak závažném případě a po tak hrubých chybách, které vedly ke Krejčířově útěku, by mě zajímalo, zda byli vůbec nějak potrestáni,“ dodal.

„Ježíšikriste. To jsem myslel, že nové koště policejního prezidenta Husáka pomete lépe,“ poznamenal šéf výboru Jan Vidím (ODS).

„Ti lidé udělali fatální chybu, toto je nepřijatelné. Očekávám, že se k tomu policejní prezident nějak postaví,“ dodal.

Podobně současný stav hodnotil i stínový ministr vnitra Ivan Langer. „Pokud má inspekce ministra vnitra závěry, že nikdo nepochybil a Krejčíř utekl nějakým kouzelnickým trikem, je jejich další působení v pořádku. Pokud někdo pochybil, nemá u policie co dělat,“ konstatoval. Podle Bublana „ta věc ještě definitivně neskončila, takže tam ještě možná dojde k nějakému kázeňskému trestu“.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...