Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policisté v Brně zasahovali kvůli divadelnímu tanku

Česko

  17:42
BRNO - Hned několik policejních vozů včetně mužů z pohotovostní jednotky vyjelo do centra Brna kvůli divadelnímu průvodu připomínajícímu výročí událostí v roce 1968. Důvod? V jeho čele byla maketa tanku. Dřevěná.

Dřevěný tank, který poděsil brněnské policisty. foto: divadlo Kvelb - www.kvelb.com

Diváky i samotné herce zájem policie zaskočil. Tím spíš, že tank se skutečným bojovým vozidlům podobá jen vzdáleně. "Objevilo se tam postupně asi osm policejních vozů. Byli z obou stran průvodu a chtěli legitimovat účastníky," popsal LN jeden z diváků Robert Waschka. Průvod přitom měl řádné povolení, vrcholí jím brněnský divadelní festival Na prknech, dlažbě i trávě. Policejní manévry akci protáhly, průvod musel změnit trasu.

Policejní kontrola zarazila i organizátory. "Tím spíš, že představení Invaze budějovického divadla Kvelb je dílem také připomínkou událostí z roku 1968," podotkl Jan Nováček z Brněnského kulturního centra. Také on napočítal osm policejních aut. "Ukázal jsem jim papíry a po chvíli pochopili, že je vše povolené," dodal.

Policie tvrdí: Bylo to nedorozumění

Policie nyní označuje vše za nedorozumění. "Průvod městem s maketou tanku mohl obyvatele znepokojit. Od toho tu policie je a operační důstojník to vyhodnotil takto," poznamenal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Podle něj však přijely jen tři hlídky, z toho jedna byla v uniformách černé barvy. "Nejde ale o zásahovou jednotku, nýbrž o pohotovostní motorizovanou jednotku," upřesnil spekulace, že tam vyjeli i muži z jednotky zabývající se nejzávažnějšími úkoly.

Divadelníci se smějí. "Nečekali jsme, kam to může zajít. Pokud vím, policista vyzval generála jedoucího na tanku, aby se legitimoval. A ten pokračoval v roli, improvizoval. Policista odešel, pak přijeli další," řekl LN Pavel Lukas z divadla Kvelb. Za dobu, co představení uvádějí, podobnou událost nepamatují.

Četníci ze Saint Tropez by byli důvtipnější, míní diváci

Diváci jsou překvapení jak samotným zásahem, tak tím, kolik policistů se na místě sešlo. "Četníci ze Saint Tropez by poznali, že jde o divadlo a že ten tank nevystřelí," směje se jeden z přítomných. A v telefonu ukazuje, kolik aut zabralo úzkou Františkánskou ulici.

Tohle přijelo kvůli průvodu, ukazuje snímek z telefonu jednoho z diváků.

U zásahu chyběli městští policisté. "Neměli jsme důvod vyjíždět, o festivalu víme," poznamenala jejich mluvčí Denisa Kapitančíková. Strážníci si tak udrželi odstup a do "tankové" komedie v ulicích se nezapletli.

Představení Invaze

Holandsko–český projekt nazvaný "INVAZE" měl premiér před rokem v Holandsku. Projekt byl součástí programu sezony "podzim 2008", která byla částečně zaměřená na výročí Pražského jara 1968.
A co o něm píše divadlo Kvelb na svých internetových stránkách?
"Projekt  je pouliční vojenskou invazí do Vašeho města. Jedná se o několik scén navozujících atmosféru pokusu o zlidštění socialismu vycházejících z vojenské invaze armád pěti spojeneckých zemí i následující vlny emigrace. …na začátku vidíme skupinu hlav (každá velikosti 1x1m). Burácí projev politika (zdravice), následuje příjezd okupantů – invazistů neboli "inů", kteří po boku obrovského tanku (hlasitá hudba) vyrážejí do ulic. Velitel zapíská, inové se v mžiku jako pavoučci připojí jedním koncem pásky k tanku jako k matce, začnou se hemžit po okolí a páskou zabírat a vytyčovat území – provádějí zábor – invazi! Po cestě doprovodné detaily: různé zákazové značky (zákaz rodiny, zákaz punku, květin, svobody, jazzu apod.) a pak vzkazy na cedulích (táhni pryč, otrávená voda, nakažené ženy, vyplazený jazyk, zavřené servisy tanků…) . Potkávají řadu loutek, které představují různé typy charakterů. S každou z nich zapředou inové pantomimický dialog a postavy reagují tak, jak se zachovali lidé v Čechách po invazi vojsk – smíření, vzdor, pomsta, popravy, netečnost, práskači, převlečené kabáty apod. Některé loutky jsou pak taženy za tankem a zavřeny do kriminálu. Vězení je koncipováno jako útulný byteček let 1970 (TV, lampa, kobereček, popelníček, ešusy, ohřívač nohou, silonový župan, aktovka na kávu do práce, postel a křeslo – sektorový nábytek apod.). Jako posledního zabírají… "

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!