2. ledna 2007 19:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policisté vykázali prvního člověka z domova

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Jan HroudaLidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM/PRAHA Česká policie poprvé vykázala na deset dní z domova člověka, který týral své blízké. K takzvanému vykázání, které má ochránit oběti domácího násilí, přikročila v Ústeckém kraji.

Informaci potvrdili pracovníci intervenčního centra Ústeckého kraje, které vede občanské sdružení Spirála. Bližší informace ale zatím nesdělili a neposkytla je ani policie.

Násilné osoby, které bijí doma své blízké či jinak ohrožují jejich zdraví nebo život, smí policie vykázat na deset dní z domova od 1. ledna. Umožňuje jí to novela policejního zákona. Dosud musely před ranami a týráním z domova prchat oběti.

Pokud policie agresivního člověka vykáže, oznámí to intervenčnímu centru. Jeho pracovníci se pak do 48 hodin musí spojit s obětí. Nabídnou jí právní, psychologickou či jinou pomoc. Sama se pak rozhodne, zda jí využije a jaké kroky podnikne.

Domácí násilí patří mezi trestné činy od června 2004. Podle loňského výzkumu agentury STEM se s ním setkalo 23 procent lidí, a to v roli oběti, násilníka či svědka. Třináct procent Češek a Čechů je zažilo na vlastní kůži. Každý stý člověk přiznal, že se choval násilně. Podle zkušeností organizací na pomoc obětem v českých rodinách či partnerských vztazích, kde se násilí vyskytuje, nastupují poměrně rychle útoky fyzické. Výpady za dveřmi domovů také velmi často přihlížejí děti.

ČTK

Randstad s.r.o.
Jaro je tu, pojďte si vyrobit sušenku

Randstad s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz