Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Policistkou roku je vyšetřovatelka korupce, k soudu dostala i Ratha

Česko

  20:10
PRAHA - Policistou roku 2014 se stala vyšetřovatelka Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, která vedla týmy pracující na vyšetřování korupce. K soudu dostala například bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha či litoměřické soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka.

ODPOSLECHY. Jedno z cédéček, na něž Útvar zvláštních činností uložil monitorované hovory mezi Davidem Rathem a jeho spolupracovníky foto: Radek Kedroň, Lidovky.cz

Oceněná policistka vedla tým, který rozpletl kauzu, v níž soudci ze severu Čech za úplatky ovlivnili výsledky několika případů. Knotek nedávno dostal 5,5 roku vězení, Jelínek tříletou podmínku. Verdikty zatím nejsou pravomocné.

Její partě se také povedlo rozsáhlou kauzu ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji, za což soud Rathovi nedávno vyměřil 8,5 roku vězení. Nepodmíněné tresty dostala také většina z deseti dalších obviněných v této kauze. I v tomto případu však zatím není rozsudek pravomocný. Další její známá kauza se týká bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, který je obžalovaný z manipulování zakázek.

Jak to bylo s kauzou Rath

Více o zákulisí policejního vyšetřování korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha se dočtete v nové knize Operace Rath. Můžete ji i vyhrát ZDE.

Kniha Operace Ratha - Pohled do zákulisí policejního vyšetřování vyšla 17. srpna 2015.

„Myslím si, že to je bohužel trend naší společnosti,“ odpověděla policejní vyšetřovatelka na dotaz, proč ke korupci tíhnou vlivní lidé jako soudci či politici. Jméno kvůli povaze své práce nechtěla zveřejnit. Odhalování korupce je podle policistky různorodá práce, která začíná v terénu, kde se shánějí důkazy a informace.

Další část práce se však týká papírování, kterého při odhalování hospodářské kriminality bývá hodně. „Tomu se nevyhnete, ale já v tom negativní stránku své práce nevidím,“ podotkla. Detektivům také často pomáhají odposlechy. „Bez odposlechů zpětně korupci neprokážete,“ vysvětlila žena, která u policie slouží 16 let.

Odtajnění operace Rath: To je srab, nadávali na projektanta, jenž nepodepsal cinklý projekt

Celostátní i krajské útvary k letošnímu udílení cen poslali téměř 60 nominací. Nejlepší policisty pak zvolila dvacetičlenná komise. Podle policejního prezidenta Tomáš Tuhého jde o jedno z nejvyšších forem ocenění v rámci policie. „Jsem si jistý, že bychom každoročně mohli vybrat daleko víc policistů,“ uvedl Tuhý.

Nejlepším policejním týmem se stali policejní pyrotechnici, kteří se podíleli na na zásahu ve Vrběticích, kde vybuchl muniční sklad. Cenu za nejlepší čin roku dostal Vojtěch Školudík, který v obci Staměřice na Olomoucku před příjezdem hasičů nejprve pomohl zachránit osm lidí z hořícího bytu, pak se do něj ještě vrátil a vynesl odtud osmiletého chlapce, který byl v bezvědomí. Sám při tom utrpěl zranění.

Odvoz je přerušen. Pyrotechnici u Vrbětic zkoumají okolí silnice

Do policejní síně slávy byl in memoriam uveden Jan Kulhan. Nejlepším občanským zaměstnancem se stal Igor Berka.

Autor: