20. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metrostav je ‚vystrašenej jak králík’, zlehčoval Kott policejní vyšetřování

Snímek z časů hojnosti, kdy nevěřili, že je policie sleduje. David Rath, Kateřina Pancová a manažeři Metrostavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z časů hojnosti, kdy nevěřili, že je policie sleduje. David Rath, Kateřina Pancová a manažeři Metrostavu. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Je to vedlejší, dosud zastíněný vrchol korupční aféry kolem Davida Ratha. Větev, v níž figuruje největší stavební firma v Česku Metrostav, poslali vyšetřovatelé toto úterý k soudu. Nechybělo přitom mnoho a stavební gigant se z policejní smyčky vysmekl.

Jak poodhaluje nová kniha Operace Rath. Pohled do zákulisí policejního vyšetřování, šéf Metrostavu Pavel Pilát dostal pár dnů před finálním zatýkáním varovné echo: policie je Rathovi a spol. na stopě.

Odposlechy nasazené v kanceláři tehdejší šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) dokonce zachytily situaci, kdy se sledovaný spolek o varovném vzkazu dozvěděl. Pilát (dnes rovněž obviněný) navštívil Pancovou poslední dubnový čtvrtek roku 2012.

Pancová jej vítala jako nejlepšího rodinného přítele a hned nabízela pohoštění. Pilát si však ani neodložil. ‚Pojďte se podívat na dépeesku, pojďte jenom na procházku,‘ navrhnul jí hned ve dveřích. ‚Počkejte, je tam teplo?‘ zeptala se zaskočená Pancová. Z Pilátovy reakce ale odtušila, že něco neběží, jak má. ‚Nějaký překvapení? Pojďte zadem. Anebo máte věci vepředu?‘ optala se. ‚Ne, nemám nic. Já jsem přišel bez telefonu,‘ zdůraznil jí a pobídl k odchodu,“ popisuje zlomový okamžik kniha, která je od začátku týdne na pultech knihkupectví.

Pilát zaplatí, aby zjistil víc

Vyšetřovací tým tehdy schůzku sledoval v přímém přenosu, ve sluchátkách najednou uslyšeli ticho. Zmražené ticho opanovalo i jejich policejní kancelář v Dlážděné ulici. Zpětně vzato, polovinu energie spotřebovali na utajování případu před nespolehlivými kolegy. Jak vidno, marně.

Kniha Operace Ratha - Pohled do zákulisí policejního vyšetřování vyšla 17....

Kniha Operace Ratha - Pohled do zákulisí policejního vyšetřování vyšla 17. srpna 2015. Autorem je vedoucí serveru Lidovky.cz Radek Kedroň.

„Co si řekli na procházce? Proč byl Pilát tak tajemný? Proč zdůrazňoval, že si s sebou nevzal ani mobil? V Dlážděné měli o čem přemýšlet. Mučivé nevědomí je týralo hodinu. Za hodinu totiž do kanceláře vmašíroval Kott. ‚Oni maj nějakej průser z doby, kdy na ně dal Bendl trestňák kvůli předražení zakázky trojskýho mostu,“ začala zprostřed Pancová. ‚Kdo na ně dal trestňák. Bém?‘ zkoušel se zorientovat Kott.‚Bém. Ale teď o něm nemluvili. On samozřejmě tydle lidi zná, který pro něj dělaj, který ho informují, jak to vypadá, načež ho volali a řekli: Hele, mezi náma jsou tady strašný vztahy, já se nemůžu zeptat, proč a jak, ale přišel z vyšších míst dotaz na jména Pilát, Anděl, Veselský směrem ke Středočeskému kraji. Pilát se samozřejmě posral, což chápu. Řekl, že mu jako zaplatí, aby zjistil něco víc.‘ Kott poslouchal s otevřenými ústy. Zmohl se jen na dvojité: ‚Ehm, ehm.‘ ‚Dostal z toho strach. Že klidně pustěj tu cé dvojku, že jim to za dvě stě sedmdesát mega nestojí. Já říkám: Vy myslíte, že mám jít za hejtmanem, aby řekl? On: Ne, já zkusím zjistit víc. Já vám říkám na rovinu, teď je taková doba, že kvůli jedné zakázce nechci udělat takový malér,‘ přehrála Pancová hovor z procházky po areálu nemocnice,“ rekonstruuje kniha, co se odehrálo při klíčovém rozhovoru.

I díky těmto odposlechům policisté později obvinili – a nyní podávají návrh na obžalobu – jak šéfa Metrostavu Pavla Piláta, tak samotný podnik, což umožňuje relativně nový institut trestní odpovědnosti firem. U Pancové si Pilát podle policie domlouval přidělení zakázky na stavbu pavilonu Palackého v nemocnici v Mladé Boleslavi. Spolu s Pilátem za to vyšetřovatelé obvinili i dalšího vysoce postaveného manažera Metrostavu Jiřího Anděla (více o druhé větvi kauzy Rath ZDE). Právě i o něm Pancová po procházce s Pilátem mluvila.

Zase chiméry, zlehčoval Kott

„‘Byl docela z toho vyděšenej. Taky mi říká: Oni šíleně žvaněj do telefonu. I ten Anděl. Já už jsem s nima měl velký rozhovory. Tohle nejde. Mají času a peněz dost na to, aby zvedli prdel a šli se domluvit,‘ popisovala Pancová. Kott konečně nabral dech. ‚Metrostav má dneska problém, kam se podíváš. To je prosáklá firma. Strašně prosáklá. Všichni vědí, že topí strašlivým způsobem magistrátu. A teď je vystrašenej jak králík a chodí si sem vylévat srdíčko. Kdyby přišli aspoň s něčím konkrétním.‘ ‚A tak tohle je konkrétní,‘ ohradila se Pancová. ‚Vůbec. To jsou zase nějaký chiméry. Že se maj zaměřit na Střední Čechy. Ale nic konkrétního tam není. Já to nepodceňuju, opatrnosti není nikdy nazbyt. Vzpomínáš na toho Davida, co vyváděl s tím, že to je na státním zastupitelství? Vždycky přijdou vytřeštěný a skutek utek,‘ uklidňoval Kott. 

Policie obvinila několik firem (včetně Metrostavu) v kauze Rath. Cedule z...

Snímek z časů hojnosti, kdy nevěřili, že je policie sleduje. David Rath, Kateřina Pancová a manažeři Metrostavu.

Policisty Kottova slova neutěšila. Věděli své. Proval. Bylo jim, jako když pacient poslouchá vlastní diagnózu – rakovina. Rakovina novodobého policejního sboru měla podobu úniku informací. Prolezla českou policií skrz na skrz, nebylo útvaru, nad nímž by se čas od času nevznášelo podezření na prozrazení citlivých informací. V Dlážděné si zase uvědomili, že vše visí na vlásku a že budou muset brzy zavřít krám,“ líčí kniha, která staví nejen na policejních dokumentech, ale i na rozhovorech s hlavními aktéry příběhu. Mimo jiné popisuje i další dvě velmi konkrétní výstrahy, které sledovaní Rathovi spolupracovníci obdrželi, ale ignorovali.

Metrostav, jemuž hrozí od vysokého peněžitého trestu teoreticky i zrušení společnosti, o případu Rath mlčí. „V průběhu řízení tyto záležitosti vůbec nekomentujeme,“ zopakoval v úterý mluvčí firmy František Polák.

Kniha, která vznikala na serveru Lidovky.cz

Autor knihy Operace Rath, vedoucí serveru Lidovky.cz Radek Kedroň, sledoval pozadí největšího korupčního případu novodobé české historie více než tři roky. Shromáždil dokumenty z vyšetřování, zpovídal státní zástupce, detektivy i svědky. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz