Zatímco případy zadržených a souzených pirátů plní média jen okrajově, v případě serveru Pirate Bay a jeho odsouzených provozovatelů se na Švédsko zaměřila pozornost celého světa. Nejenom kvůli působnosti tohoto serveru, ale také v očekávání zajímavého precedens - můžete být odsouzeni i za to, když na nelegální obsah jen odkazujete, ale sami ho nenabízíte? Následné tahanice ohledně podjatosti soudce jen vyvolaly další vlnu mediálního zájmu, která zároveň posloužila jako bezplatná reklamní kampaň pro „pirátskou stranu“.
Ta nese oficiální název Piratpartiet (The Pirate Party) a v letošních eurovolbách získala 7,1 procenta hlasů, což jí dává celkem jednoho europoslance z 18 vyhrazených pro Švédsko.
Jeho faktická moc cokoli změnit bude v obří evropské mašinerii prakticky nulová.
Tento mandát má však jiné ambice. V první řadě snahu upozornit na daný problém. Christer Engström, čerstvý majitel poslaneckého mandátu, se už při svém zvolení stal miláčkem kamer i ostatních médií jako jakási kuriozita voleb. Dá se předpokládat, že podobná vlna zájmu se k němu vrátí pokaždé, když se bude někde probírat problematika pirátství.
Voličská podpora je také vítanou morální vzpruhou pro počítačové piráty. Ti měli už mnoho idejí, jak se vypořádat s pro ně nevýhodnými národními legislativami, ale žádnou z nich nebyli schopni dovést do praxe. Stačí si například vzpomenout na ambiciózní plán počítající s vybudováním umělého ostrova v mezinárodních vodách, který by sloužil k provozu pirátských serverů a na který by byly všechny soudy světa krátké.
Češi jdou do toho také Tento nevídaný úspěch se stal inspirací pro další podobně smýšlející lidi v různých částech světa, Českou republiku nevyjímaje.
Vznik zdejší České pirátské strany už inspiroval dubnový soud s Pirate Bay, ale ani přes veškerou snahu přípravného výboru nestihla volby do Evropského parlamentu. O přízeň voličů se tak bude u c h á z e t v podzimních předčasných parlamentních volbách. Svou inspiraci švédským vzorem autoři otevřeně přiznávají. Stejně jako tam, i zde strana přímo nevyzývá k porušování či naprostému ignorování autorského práva, ale navrhuje diskusi nad jeho formou, uplatňováním a vymáháním. „Současní politici jsou digitální negramoti,“ píše se doslova v tiskovém prohlášení nově vzniklé strany. Jeho autoři to dokládají několika případy z posledních let, kdy softwarové firmy podle nich účelově manipulovaly zástupci státu. V prohlášení je zmiňován například bývalý ministr vnitra Ivan Langer a jeho prodlužování smluv s Microsoftem.
Piráti táhnou Švédský úspěch má své odezvy i na Slovensku, kde se v těchto dnech rodí strana podobného zaměření. Prozatím pouze virtuálně - na sociální síti Facebook. Až se podaří nasbírat dostatečné množství virtuálních příznivců, přesune se ke sbírání opravdových podpisů. Aby mohla být zaregistrována, musí jich získat deset tisíc.
Zhruba ve stejné fázi se nachází i příprava pirátské strany v Maďarsku. Naopak ve Španělsku, Polsku, Německu a ve Francii už takováto politická uskupení aktivně působí.
O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz