Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Politici i školy nám podrazili nohy

Česko

PRAHA Na Studentské volby nanečisto, které od pondělí probíhají na středních školách, se pražský gymnazista Martin těšil. Byl dokonce členem volební komise na své škole a měl jejich přípravu na starosti. Volby se ale nakonec, kvůli protestu politiků, u nich nekonaly.

„Považuji to za podražení nohou mladé inteligenci a smutný jev, který mě v životě asi čeká ještě mnohokrát. Vždyť už z principu, tohle je přesně to, jak demokracie nemá vypadat,“ reagoval Martin poté, co se vedení jeho školy rozhodlo projektu neúčastnit.

Podobně naštvaných středoškoláků je ale v českých školách mnohem víc. Z postoje politiků, ministerstva i obavy škol jsou zklamaní. Poté, co se proti projektu společnosti Člověk v tísni postavili sociálnědemokratičtí hejtmani a distancovala se od něj i ministryně Miroslava Kopicová, se totiž spousta středních škol začala odhlašovat. Třeba ve Středočeském kraji, jehož hejtman David Rath (ČSSD) poslal školám dopis, ve kterém je před účastí ve volbách varoval, se projektu účastnily jen tři školy.

Původně si měli volby nanečisto vyzkoušet i studenti přerovské střední školy. Také zde ale nakonec vedení školy rozhodlo, že se projektu nezúčastní. A důvod byl stejný jako u ostatních škol: protesty politiků a nedoporučení projektu asociací krajů. „Byla jsem z nápadu voleb nadšená. Myslím si, že je to skvělý nápad, jak podnítit studenty, aby se zajímali o politické dění u nás,“ popsala LN devatenáctiletá Anežka. Rozhodnutí školy neúčastnit se voleb ji proto zklamalo. „Myslím si, že ministerstvo nemělo podlehnout politickému tlaku a mělo za projektem stát,“ dodala studentka.

Pokračování na straně 3

Politici i školy nám podrazili nohy

Dokončení ze strany 1

Na podporu projektu a jako protest proti jeho politickému odmítnutí vznikla na sociální síti Facebook skupina s názvem Za studentské volby! Ke včerejšímu večeru se do ní přihlásilo přes 830 mladých lidí.

„Levice začala projekt odsuzovat a celý ho až nechutně zpolitizovala. Skutečně nešlo o propagaci jednotlivých volebních stran, ale o propagování voleb jako takových,“ řekl LN důvody založení skupiny její autor, student gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích Petr Kuthan.

A právě z propagace politických stran „obvinili“ projekt hejtmani ČSSD. Školám vzkázali, že mluvit o volbách a politice je porušením zákona. Ve skutečnosti se ale báli, že se krátce před volbami ukáže, že mezi mladými lidmi není levice populární. „Je známo, že mladí tíhnou k pravici,“ řekl na nedávné tiskové konferenci David Rath.

Ten navíc nařkl ministerstvo školství, že Studentské volby platí a dělá tím na školách předvolební kampaň ODS. „Nevím, kolik přesně peněz na projekt dalo, ale vím, že hodně. Z našich daní platíme ODS kampaň,“ řekl Rath. Ministerstvo přitom na volby nedalo ani korunu. Původně projekt pouze zaštítilo. Po politickém tlaku ale záštitu stáhlo.

Když se po kritice krajských politiků začaly školy z projektu houfně odhlašovat, udělala ústupek i organizace Člověk v tísni. Přislíbila, že výsledky voleb zveřejnění až po skončení těch skutečných.

To se ale nelíbí studentům. „V dnešní době se dělá průzkum na kdeco, a tyto volby nejsou ničím jiným než průzkumem. S průzkumy preferencí se také nečeká na to, až volby skončí,“ zlobí se Kuthan.

Někteří učitelé připouštějí, že školy měly skutečně strach z reakcí svých „chlebodárců“ - tedy ministerstva a vedení krajů. „U nás se stále mluví o svobodě, ale učitelé se dokážou těžko svobodně rozhodnout, protože škola je vždy pod nějakým tlakem. Strach je hrozná věc,“ řekla Eva Cieslarová z gymnázia a střední školy Jedličkova ústavu v Praze, která se ale voleb účastnila.

Jen co studentské volby odstartovaly, mění své radikální stanovisko i hejtman Rath. Nyní mu už projekt nevadí, dokonce ho podporuje. „Podobné vzdělávací projekty, které vedou k zapojení mladých lidí do správy věcí veřejných a připravují je na výkon svého základního demokratického práva v budoucnu, vždy po diskusi s předkladateli projektů, podpoříme,“ uvedla mluvčí hejtmana Berill Mascheková, s tím, že školám, které se voleb účastnily, postih nehrozí.

Zahraniční zkušenost Podle společnosti Člověk v tísni se podobné projekty běžně odehrávají ve spoustě zemí.

Například v Německu si již před několika lety uvědomili, že studentům je třeba politiku přiblížit tak, aby pro ně byla stravitelnější. Spolková centrála pro politické vzdělávání proto provozuje projekt s názvem Wahl-o-mat, díky kterému si mladí lidé mohou na internetu tříbit své politické názory. Studenti pouze musí odpovědět na řadu otázek, po jejichž vyhodnocení se dozvědí, jaký stranický program je jim nejbližší. Všechny politické strany se bez ohledu na konečný výsledek shodují na tom, že projekt představuje dobrou možnost, jak mladou generaci přivést k volebním urnám.

***

Rathova „otočka“

Zatímco ještě před Studentskými volbami byl hejtman David Rath radikálně proti projektu, dnes tvrdí, že podobné aktivity podporuje. Ale až po důkladné diskusi s jejich předkladateli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!