Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici na Facebooku: špatná gramatika, rasismus a Teletubbies

Zdeněk Škromach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Škromach | foto: Facebookový profil Zdeňka Škromacha

Političtí představitelé se snaží jít s dobou a ke komunikaci s voliči využívají sociální sítě. Každý na to jde ale jinak. Někteří, jako například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, těší své příznivce písničkami finalistů SuperStar či Laury a jejích tygrů. Jiní, typu předsedy VV Víta Bárty, nahánějí body vtipy o politicích, Otto Chaloupka (VV) pak třeba vyniká lehce rasistickými příspěvky. Někdo je tak neformální, že ani neřeší pravopis a slovník, další jen postují články sami o sobě.

Parlamentní strany se drží současných trendů, a na Facebooku jsou tak k dohledání veřejné profily všech jejich předsedů. Ovšem s výjimkou KSČM, její členové sociálním sítím příliš neholdují.

Nejzbytečnější se z hlediska komunikace jeví profil Bohuslava Sobotky (ČSSD), který obvykle vkládá jen odkazy na videa, kde vystupuje, či články, kde mluví. Občas přijde zpestření v podobě odkazu na článek o ČSSD. To Martin Kuba (ODS) působí osobitějším dojmem. Osobní zážitky sice nesdílí, rád ale komentuje okolní dění: "KSČM bude bojovat za lidská práva? Myslím, že to je opravdu pěkná ukázka toho, když strana vsadí na něco, co již historicky prokázala, že je její silnou stránkou!"

Pokud příznivci Karla Schwarzenberga (TOP 09) čekají vtipné bonmoty, pak se nedočkají. Kníže sice několikrát do měsíce komentuje nejrůznější události, drží však vážný tón. Možná proto, že upřednostňuje osobní komunikaci. "Kvůli nepřízni počasí se přesouváme do restaurace U Kalendů. Máte-li chuť podiskutovat, stavte se," vyzývá například zájemce v rámci Fóra Karla Schwarzenberga. To je mezi politiky ojedinělé.

ČTĚTE DÁLE:

"Situace je vážná a vtipkování není na místě. Ale: Poněkud komicky teď působí prosincový výrok Petra Nečase, že moje další působení na ministerstvu obrany by ohrozilo bezpečnost státu... Státu???" píše Karolína Peake (LIDEM) v reakci na nedávnou kauzu Nagyové. Obvykle ale své PR zlepšuje jen fotkami z různých dobročinných a benefičních akcí. Jako jediná z předsedů stran občas poodhalí i soukromí: třeba fotkami svých synů.

Sluníčko, rasismus a gramatické chyby

Zábavu skýtají profily dalších vrcholných představitelů. Zdeněk Škromach rád sdílí se svými příznivci videa kapel typu Laura a její tygři či nejnovější hity finalistky SuperStar Gabriely Gunčíkové. Často si neodpustí ani zapálený komentář politických protivníků: "Konečně sluníčková neděle. Nečas někam zalezl a snad dlouho nevyleze, abychom si to užili. Odpolední kafíčko. A už se naplnil nafukovací bazének v akci. Zatím tedy voda pěkně studená, ale snad se to vylepší. Beru pár dnů volna, ale co to vlastně je? Hezký den."

Kolegové si Škromachova stylu mluvy všímají. Například europoslanec Jan Zahradil píše: "Nejlepší na tomto článku je fb reakce "sluníčkového Zdendy". Zahradil patří mezi světlé výjimky, které se nebojí ani osobnějších příspěvků, a postuje například své zážitky z Colours of Ostrava či dojmy z filmů. "Ostrava rulez," pochvaluje si nedělní počasí.

Další osobní, ale už ne tak úsměvné příspěvky lze najít u poslance Otto Chaloupky (VV), který rád zabrousí na téma Romů. "Chování Romů a jejich rasistické urážky hovoří samy za sebe. To jenom podtrhuje všeobecný názor na ně a absolutně mě to nepřekvapuje. A takové věci se budou hrotit a stupňovat, pokud se s tím něco neudělá. Jelikož jsem žil v Americe, tak nechci, aby to u nás s menšinami došlo tak daleko jako tam. Aby se u nás ve školách povinně vyučovala romština, na úřadech se vystavovaly dokumenty v romštině a museli tam pracovat lidé, kteří mluví romsky, to už by bylo moc. Tady je Česká republika, tady se bude mluvit česky a tady se budeme chovat všichni slušně," napsal nedávno Chaloupka, který se na rozdíl od mnohých alespoň zapojuje do diskusí.

Nečas jako Teletubbies

Zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček považuje sociální sítě za tak neformální způsob komunikace, že po sobě příspěvky ani nekontroluje: "Sana skutečnost že předseda vlády nevěděl co dělá jeho vedoucí sekteratriátu jej přece nevyviňuje. To že to to nevěl je stejná vinna jako by to věděl. To mohla bez jeho vědomí i vyhlásit válku, neboť generálové ( hrdinové s Afganistánu !) ji poslouchali!" Nicméně Křeček veřejnost důrazně upozornil, že jeho příspěvky na Facebooku nepředstavují oficiální vyjádření úřední osoby.

Pobaví i některé posty Víta Bárty, který si zvyšuje popularitu politickými vtipy a fotomontážemi. Například uveřejnil obrázek Nečase, Němcové, Kalouska a Schwarzenberga jako Teletubbies, kteří říkají: "Je čas udělat pá pá." Mimoto se uchyluje i k lidovějším výrazům jako "prasárna".

Jiří Paroubek (NS LEV21) zase pravidelně sdílí glosy o svých politických protivnících: "Ale upřímně řečeno, pokud zmíněným stranám bývalé vládní koalice zbývá pohromadě alespoň několik málo mozkových buněk, budou se snažit termín sněmovních voleb co nejvíce oddálit."

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK – MLADÁ BOLESLAV (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč