22. září 2010 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici na poslení chvíli odhlasovali 'obecní hypermarket' za miliardu

Několik členů pražské TOP 09 si dnes došlo na radnici Prahy 8, aby si ověřili, jak jednání zastupitelů probíhalo.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik členů pražské TOP 09 si dnes došlo na radnici Prahy 8, aby si ověřili, jak jednání zastupitelů probíhalo. | foto: ČTK

PRAHA Zastupitelstvo Prahy 8 schválilo smlouvu o stavbě nové radnice spojené s obchodním centrem na Palmovce. O projektu za více než 1,1 miliardy korun bez DPH rozhodli zastupitelé necelý měsíc před volbami. Stavbu mají zaplatit výnosy z privatizace, které v Praze 8 činí skoro tři miliardy korun, postaví ji Metrostav. Pro návrh hlasovalo 23 zastupitelů, 18 bylo proti, nezdržel se nikdo. Podle opozice je projekt kontroverzní, hovoří o "obecním hypermarketu".

Starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS) se domnívá, že městská část stavbou radnice a obchodního centra na Palmovce vhodně zúročí peníze z privatizace bytů. Stavba radnice podle něj vyjde na 496 milionů korun, přilehlé obchodní centrum na 635 milionů bez DPH.

Třebaže se opozice shodla v tom, že Praha 8 sídlo radnice potřebuje, protože její jednotlivé odbory sídlí v několika budovách, městská část by měla podle ní projekt zastavit a počkat na komunální volby. Například podle TOP 09 je návratnost projektu pochybná; strana nesouhlasí ani s tím, že veřejnosti dosud nebyla představena žádná zadávací a projektová dokumentace. Investici prý nepředcházela žádná odborná ani veřejná diskuse.

"To, že se to schválilo takhle na rychlo, je přinejmenším podivné," řekl serveru Lidovky.cz volební lídr a kandidát na starostu městské části Praha 8 Michal Šustr (Top 09). "Pro příští zastupitelstvo je to velká zátěž," dodal. "My, v případě, že se do zastupitelstva dostaneme, chceme prověřit, že je tento projekt skutečně tak přínosný pro město, jak zastupitelé dnes tvrdí," zdůraznil s tím, že pokud TOP 09 uspěje ve volbách, chce celý projekt pěčlivě zanalyzovat.

Projekt, respektive jeho "objemovou studii" zastupitelům představil známý architekt Josef Pleskot. "Nejsme v žádném příkrém rozporu s územním plánem," řekl k návrhu.

"Je trošku problém, že pan architekt tady otevřel diskusi, ale ne několik měsíců nebo let před hlasováním, ale několik desítek minut. Diskutovalo se možná v ODS," řekl zastupitel Petr Vilgus (SZ). Pro nebyli ani všichni občanští demokraté. "Proces je na začátku. Mělo by se o tom (dále) diskutovat. Proto tento návrh nepodpořím. To je poprvé, co mě tady někdo na nějakou diskusi pozval," řekl zastupitel Tomáš Chvála z ODS, která má v Praze 8 všech šest radních.

hs, ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz