Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politici se hádají o Obamova slova o radaru

Česko

  19:11
PRAHA - Záměr USA postavit v Evropě protiraketový systém po dnešním projevu amerického prezidenta Baracka Obamy nekončí. Řekl to premiér Mirek Topolánek. Obama v Praze podmínil stavbu štítu chováním Íránu, proti jehož raketám by systém měl mimo jiné chránit.

Mirek Topolánek po summitu EU-USA foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Z projevu Baracka Obamy bylo jednoznačně jasné, že projekt protiraketové obrany nekončí," řekl Topolánek.  Připustil "určitou vazbu" na využívání jaderného materiálu v Íránu. Zdůraznil, že
nejde o to, postavit v České republice radar, ale zbavit svět zneužití
jaderného materiálu.

Obama v Praze řekl, že íránské snahy získat jadernou zbraň vytvářejí reálnou hrozbu pro Spojené státy, jejich spojence i sousedy Íránu. "Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít silnější bezpečnostní základ a hlavní důvod pro postavení protiraketového štítu v Evropě bude odstraněn," prohlásil dnes dopoledne na Pražském Hradě Obama.

Na dotaz Českého rozhlasu připomínající v této souvislosti argumentaci vlády o tom, že radar zakotvuje Česko do západní bezpečnostní architektury, Topolánek obvinil tazatele ze zastávání "pacifisticko-komunistické" platformy.

Základna podle Topolánka chrání proti raketám dlouhého, krátkého i
středního doletu a jen jedna z těchto kategorií se vztahuje na Írán.
Zdůraznil současně, že na Írán je třeba vyvíjet tlak, aby respektoval své závazky týkající se nešíření jaderného zbraní. Až se podaří jej k tomu přimět, tak hrozba pomine. "Až to tak bude, tak se můžeme zastavit tady na Václavském náměstí, zatancovat si a rušit iniciativy, jako je právě protiraketová obrana," řekl premiér.

Bursík a Filip: USA radar odložily
V souvislosti s tím, že většina Čechů je proti základně, Topolánek
prohlásil, že lidé v otázkách národní bezpečnosti mají právo na svůj názor ale neměli by rozhodovat, protože nemají dost informací.

Opačný názor než Topolánek mají ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle nich Obamův projev značí, že USA projekt odložily.

Slovenský premiér Robert Fico by přivítal, kdy v Evropě žádné americké radary nebo rakety nebyly. "Ale opakuji: je to bilaterální věc mezi Američany a Čechy a Američany a Poláky. Jak se dohodnou, tak se dohodnou, Slovensku do toho nic není," řekl po dnešním jednání.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!