5. dubna 2009 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici se hádají o Obamova slova o radaru

Mirek Topolánek po summitu EU-USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek po summitu EU-USA | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Záměr USA postavit v Evropě protiraketový systém po dnešním projevu amerického prezidenta Baracka Obamy nekončí. Řekl to premiér Mirek Topolánek. Obama v Praze podmínil stavbu štítu chováním Íránu, proti jehož raketám by systém měl mimo jiné chránit.

"Z projevu Baracka Obamy bylo jednoznačně jasné, že projekt protiraketové obrany nekončí," řekl Topolánek.  Připustil "určitou vazbu" na využívání jaderného materiálu v Íránu. Zdůraznil, že
nejde o to, postavit v České republice radar, ale zbavit svět zneužití
jaderného materiálu.

Obama v Praze řekl, že íránské snahy získat jadernou zbraň vytvářejí reálnou hrozbu pro Spojené státy, jejich spojence i sousedy Íránu. "Pokud íránská hrozba zmizí, budeme mít silnější bezpečnostní základ a hlavní důvod pro postavení protiraketového štítu v Evropě bude odstraněn," prohlásil dnes dopoledne na Pražském Hradě Obama.

Na dotaz Českého rozhlasu připomínající v této souvislosti argumentaci vlády o tom, že radar zakotvuje Česko do západní bezpečnostní architektury, Topolánek obvinil tazatele ze zastávání "pacifisticko-komunistické" platformy.

Základna podle Topolánka chrání proti raketám dlouhého, krátkého i
středního doletu a jen jedna z těchto kategorií se vztahuje na Írán.
Zdůraznil současně, že na Írán je třeba vyvíjet tlak, aby respektoval své závazky týkající se nešíření jaderného zbraní. Až se podaří jej k tomu přimět, tak hrozba pomine. "Až to tak bude, tak se můžeme zastavit tady na Václavském náměstí, zatancovat si a rušit iniciativy, jako je právě protiraketová obrana," řekl premiér.

Bursík a Filip: USA radar odložily
V souvislosti s tím, že většina Čechů je proti základně, Topolánek
prohlásil, že lidé v otázkách národní bezpečnosti mají právo na svůj názor ale neměli by rozhodovat, protože nemají dost informací.

Opačný názor než Topolánek mají ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle nich Obamův projev značí, že USA projekt odložily.

Slovenský premiér Robert Fico by přivítal, kdy v Evropě žádné americké radary nebo rakety nebyly. "Ale opakuji: je to bilaterální věc mezi Američany a Čechy a Američany a Poláky. Jak se dohodnou, tak se dohodnou, Slovensku do toho nic není," řekl po dnešním jednání.

Lidovky.cz, ČTK