Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Politici se učitelů bojí

Česko

V dnešním souboji lze pozorovat slabost spíš u politiků než u zaměstnanců škol

KOMENTÁŘ

Učitelé se mají! Je jich totiž hodně. Jenom v takzvaném regionálním školství, tedy na mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách, skoro čtvrt milionu. Když budou stávkovat, nikdo to nemůže brát na lehkou váhu.

V množství je ale i nevýhoda. Když stát přidá každému učiteli jen tisíc korun měsíčně, roční výdaje poskočí hned o tři miliardy. To není málo. A učitelé přitom mají pořád pocit, že je platí málo. Aby ne, když slyší, kolik vydělávají lidé v bankách nebo v ČEZ.

V poměru k většině populace ovšem není průměrný příjem pedagogů, který činí přes 23 tisíc korun, až tak mizerný. O to se postarala už Petra Buzková. Předchozí vládní garnitura učitelům celkem přála (meziroční nárůst platů se pohyboval okolo šesti procent). Přitom nás ale všechny pěkně zadlužila.

Současná vláda stojí na tom, že se dluh musí začít snižovat. Státním zaměstnancům přidává méně, než bude činit inflace způsobená především velkým zdražením energií.

Odborářští předáci pochopili, že pokud by nic neudělali, byli by na svých místech zbyteční. To je v pořádku. V pořádku už tak úplně není, když matou veřejnost tím, že většinou nemluví o učitelských platech, ale o „platech ve školství“. Ty jsou přirozeně menší, protože do platů ve školství se započítávají i platy uklízeček, školníků a pomocných kuchařek ve školních jídelnách.

Jistě nelze tvrdit, že učitelka v mateřské škole, která vydělává šestnáct tisíc hrubého, je placená dobře.

To je vzhledem k charakteru práce a zodpovědnosti opravdu málo.

Pokud by se ale člověk chtěl v tomto okamžiku zastat slabšího, měl by se zastat spíš vlády.

Ne že by občas nevyhazovala peníze zbytečně, ba i skandálně.

V souboji se čtvrt milionem učitelů, kteří tvoří významnou voličskou skupinu, je však trochu v nevýhodě. Zřetelně to ukazují prakticky všechna vystoupení politiků na dané téma. Žádný z nich si na učitelské odbory moc netroufá. Martin Bursík během svého krátkého působení v roli ministra školství odpověděl novináři, který mu strkal pod nos mikrofon, „nejsem politický sebevrah, abych řekl, že by se učitelům nemělo přidávat“.

Pro přidání hraje jak společenská prestiž pedagogů, tak i srovnání jejich platů s platy západních kolegů. Jsou samozřejmě podstatně nižší. Ovšem nižší jsou platy nás všech. S tím asi den ze dne nic neuděláme. Pochybuju, že by s takovým argumentem uspěl například zaměstnanec soukromé firmy. Tomu nepomůže, ani když se bude ohánět očekávanou inflací. Vedení mu totiž může říct -i naše firma bude příští rok platit víc za vodu, za elektřinu, plyn a benzín. Kdybych ti přidal, musel bych někoho propustit.

V zásadě je logické, že státní rozpočet přidává učitelům pro příští rok méně, než přidával v minulých letech. Právě ve školách bude totiž možné vyrovnávat to jednak snižováním počtu učitelů tak, aby více odpovídal klesajícímu počtu žáků, jednak z peněz z evropských fondů zaměřených na vzdělávání.

Ne že by se z nich braly peníze na mzdy učitelů, to se nesmí, ale i ty fondy počítají s odměnami za činnosti, které se dělají v rámci nějakého projektu.

Podobné je to s vybavením škol, které ve skutečnosti není vůbec nesrovnatelné s jinými vyspělými zeměmi, což potvrzují četné výměnné návštěvy. Ostatně v poslední době lze zaznamenat i aktivitu velkých firem, které nabízejí peníze na počítače či na software. Dávat školám patří dnes k dobrému tónu a je to účinná reklama.

Ano, bezpochyby lze najít i školy, kterým chybí moderní kopírka a které by potřebovaly vyměnit židle. Ale znám i jiné, které, když kupují fotoaparát, vybírají jen mezi nejlepšími značkami. (Mimochodem, nejde o školy ve velkém městě.)

Kdo se ke stávce nepřipojí

Učitelé a ostatní pracovníci škol budou tedy dneska stávkovat. Máme se na ně za to mračit? V zásadě nikoliv. Mají na stávku právo a pokud jde o peníze, jistě by si zasloužili víc.

Na druhou stranu bude zajímavé sledovat, které školy se ke stávce nepřipojí. Tuším, že to budou soukromé školy (i když i ony dostávají peníze na platy od státu), církevní školy a pak taky školy v menších obcích. Tam se totiž bude ředitelům těžko vysvětlovat, že si rodiče mají pro dnešek sehnat nějaký jiný způsob zaopatření svých dětí. Nehledě k tomu, že platy učitelů tam velmi často platy těchto rodičů o dost převyšují.

Zajímavé taky bude sledovat, jestli se dnes zavřená škola nějak nevymstí při zápise do první třídy, který přijde na řadu v lednu. Není totiž vyloučeno, že tam, kde si mohou rodiče vybrat, zvolí raději školu, která čtvrtého prosince své dveře žákům nezavřela.

***

Nejsem politický sebevrah, abych řekl, že by se učitelům nemělo přidávat -odpověděl Bursík na otázku, co si myslí o připravované stávce ve školství

O autorovi| Radka Kvačková, redaktorka LN e-mail: radka.kvackova@lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!