Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Političtí machři, to tu už bylo

Česko

LITERÁRNÍ DIÁŘ

Připomenutí 70. výročí úmrtí Karla Čapka v závěru minulého roku přineslo zajímavou maličkost.

Ivan Klíma v eseji, již otiskla Orientace LN, citoval z díla českého spisovatele: „Jakou zbraní se máme bránit my, kteří jsme jednotlivci, proti vám, kteří jste strany? Co vám je po nás? Nejste mandatáři naši, nýbrž mandatáři stran; neptáte se nás, nýbrž výkonných výborů stran; nejste odpovědni nám. Mezi námi, kteří jsme jenom občany, a vámi, kteří jste zaměstnanci stran, není nic společného; parlament není tribunou naší, nýbrž zbytečným a nedůstojným předstíráním veřejné kontroly nad politickým handlem... Ponižuje nás samozřejmost, se kterou političtí machři přijímají fakt, že stát je odevzdán stranám k exploataci...“

Tento postřeh není zajímavý jen sám o sobě, ale také tím, že člověk často propadá pocitu, že vše se děje dnes, že teď už to není, jak to bývalo, a míří to k nějakému zásadnímu zlomu. Nebýt tak zmínky Ivana Klímy, patrně bych tady psal o tom, že dnes už má demokracie na kahánku, nefunguje, což dokazují také dvě díla, která byla v poslední době přeložena do češtiny.

Jedná se zaprvé o knihu jihoafrického nositele Nobelovy ceny J. M. Coetzeeho Deník špatného roku: „Volební lístky se neptají: Chcete A, nebo B, nebo ani jednoho? A rozhodně se neptají: Chcete A, nebo B, nebo vůbec nikoho? Občan, který vyjadřuje svou nespokojenost s takovou formou volby jedinou možností, kterou má – nevolením, případně znehodnocením lístku – jednoduše není započítán, nepřihlíží se k němu, to jest: je ignorován. Tváří v tvář volbě mezi A a B, vzhledem k tomu, jaké typy A a B se obvykle dostávají na kandidátní listiny, je většina lidí, většina obyčejných lidí, ve svém srdci nakloněna nevolit ani jednoho. To je ale jen inklinace, a stát se inklinacemi lidí nezabývá.“

To je tedy konstatování stavu. Předloňský vítěz Knihy roku Magnesia Litera – český překlad románu Simion Výtažník rumunského autora Petrua Cimpoesa – však nabízí svérázné řešení této trhliny. Jedna z jeho postav, pan Vasile, totiž přichází s geniálním nápadem – založením Strany nerozhodných – a ihned do ní začne verbovat lidi ze svého domu.

Pan Ion-domovní důvěrník však není snadným úlovkem: „Okamžik, prosím, jak se máme rozhodnout založit stranu, když jsme nerozhodní.“ Ani pan Vasile však není žádný politický naiva: „V tom není žádný rozpor. Život ukazuje, že každá strana začíná tím, že popře svůj ideologický základ.“

O autorovi| Ondřej Horák, redaktor LN

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....