Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Političtí vězni se soudí o vyhazov

Česko

Političtí vězni se léta potácí ve svárech. Vyloučení členové obviňují šéfku Konfederace Naděždu Kavalírovou z diktátorských metod.

PRAHA Až před soud dospělo vyhazovaní odbojných členů z Konfederace politických vězňů.

Obvodní soud pro Prahu 2 včera začal projednávat žalobu bývalého přerovského politického vězně Františka Přesličky. Ten tvrdí, že jej loni v květnu nechala předsedkyně Konfederace Naděžda Kavalírová z řad politických vězňů vyloučit zcela svévolně, když prý nerespektovala ani stanovy „vlastní“ organizace. „Do dneška nevím, za co to bylo. Když je ale jednání rady, tak u dveří stojí bodyguard a dál mě nevpustí,“ řekl LN po jednání Přeslička.

Přesličkův advokát Petr Kočí u soudu argumentoval, že podle stanov Konfederace může člena vyloučit jen schůze jeho pobočky. Přesličku, který je šéfem přerovské pobočky, ovšem kvůli „rozvratnické činnosti“ vyloučila rada Konfederace a jeho případem se pak podle Kočího odmítla zabývat i smírčí komise.

Advokát Konfederace Josef Václav Martínek nejdřív zkoušel uspět tvrzením, že žaloba je z formálních důvodů neprojednatelná. To ale soudkyně Otília Hrehová odmítla: „Nezastávám tento názor.“ Poté argumentoval tvrzením, že „rozhodnutí rady nelze napadnout, neboť neexistuje“. Jak to přesně myslel, neobjasnil. Snad to souvisí s tím, že rada formálně vyloučila Přesličku jen ze svých řad, a nikoliv z celé Konfederace. Podle Přesličky s ním ale vedení jedná jako se zcela vyloučeným: „Nebyl jsem si schopen koupit ani členské známky.“ Kočí proto soudu předložil tři dokumenty, které prý úplné vyloučení dokazují.

Metody vedení Konfederace považuje Přeslička za „gestapácké“. Kavalírová ale vždy jakékoliv zneužívání moci odmítala. K včerejšímu jednání nepřišla a nebrala ani mobil. Přeslička v roce 1950 dostal osmiletý trest za rozšiřování protirežimních letáků. Z něj si odseděl 27 měsíců. Spory Konfederací zmítají již léta.

K vyhazování či pozastavování členství vedení Konfederace sáhlo v případě svých otevřených kritiků. Přesličkovi přihoršilo to, že se zastal odpůrce Kavalírové a odpůrce komunistického režimu z dob normalizace Vladimíra Hučína. Kromě Přesličky bylo z Konfederace vyhozeno i několik jejích dalších předních členů – severočeský Josef Hejtmánek či František Zahrádka z Příbrami. I ti chtějí věc dotáhnout až k soudu.

Kritici vyčítají Kavalírové i její chování před listopadem 1989. Vadí jim třeba, že za normalizace pracovala na ministerstvu sociálních věcí. Server iDNES také nedávno našel dotazník z r. 1978, do kterého Kavalírová vyplnila, že je členkou Svazu československo-sovětského přátelství. To však Kavalírová odmítá.

Spor bude pokračovat v únoru, kdy také zřejmě padne rozsudek.

***

Metody vedení Konfederace považuje Přeslička za „gestapácké“

K vyhazování či pozastavování členství vedení Konfederace sáhlo v případě svých kritiků

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!