Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Politik“ v čele katolíků

Česko

Dlouhou dobu vybíral papež Benedikt XVI preláta, který by po osmnácti letech vystřídal v pražském Arcibiskupském paláci kardinála Miloslava Vlka. Až v půli února se čeští a moravští katolíci konečně dočkali: 36. pražským arcibiskupem papež jmenoval biskupa královéhradeckého Dominika Duku.

Volba to nebyla překvapivá. Od chvíle, kdy papežský nuncius začal pro Vatikán mapovat vhodné kandidáty na svatovojtěšský stolec, objevovalo se jeho jméno mezi favority. V Dukův prospěch hovořily zkušenosti s šéfováním diecéze, pověst intelektuála i diplomatický takt. Proti byly zase politické vazby na ODS a Václava Klause, za něhož dokonce lobboval v prezidentských volbách.

Právě pověst politika v sutaně, zdá se, nakonec rozhodla. Po předchůdci totiž Duka zdědil břemena v podobě medializovaného sporu o katedrálu, nevyřešeného církevního majetku či absence smlouvy s Vatikánem.

A skutečně. Jen měsíc a půl poté, co se ujal úřadu, vyřešil nový primas dvě desetiletí trvající tahanice o Svatovítský chrám. Přímo v katedrále podepsal s prezidentem Václavem Klausem dohodu, ve které si rozdělili práva ke katedrále na Pražském hradě „napůl“. „Kéž by byla dohoda příkladem pro řešení jiných závažných problémů, které bude nezbytné řešit v zájmu naší země,“ pochválil tehdy Klaus sebe i Duku.

Nereálným cílem by pro Duku nemusel být ani podpis smlouvy s Vatikánem, na které od dubna pracuje expertní skupina. I zde by mohly zafungovat dobré vztahy s Hradem. Právě Klaus totiž před sedmi lety úmluvu s Vatikánem zhatil. Opakování scénáře by nyní mohl Duka zabránit.

Diplomatické vlohy nového arcibiskupa tak prověří až vyjednávání o narovnání majetkových poměrů mezi církvemi a státem. Už nyní je jasné, že v této otázce bleskové řešení nepřijde. Rozhovory vyjednavačů ještě ani nezačaly.

Autor: