Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čím zaujal Vlček? Stačilo, že je sociální demokrat, míní politolog

Na tiskové konferenci při zahájení volební kampaně ČSSD v Ostravě rezignoval šéf sněmovny Miloslav Vlček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tiskové konferenci při zahájení volební kampaně ČSSD v Ostravě rezignoval šéf sněmovny Miloslav Vlček. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ŠUMPERK/PRAHA Po dvouapůlleté přestávce má nyní nakročeno, aby se opět vrátil do vysoké politiky. Čím přesvědčil Miloslav Vlček (ČSSD) voliče ze Šumperska, aby jej poslali do druhého kola boje o Senát? "Stačilo, že je kandidát sociální demokracie," podotýká suše politolog Tomáše Lebeda.

"Většina kandidátů sociální demokracie byla úspěšná zejména proto, že jsou to kandidáti sociální demokracie," míní politolog Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci.

Lebeda to ilustruje na úspěších stran od vzniku Senátu v roce 1996. "Nejdřív vyhrávala ODS, pak byla velmi úspěšná Čtyřkoalice a teď už třetí volby po sobě, zdá se, sociální demokracie," říká Lebeda.

'Objel jsem všechny obce v obvodu, proto jsem uspěl'

Samotný Miloslav Vlček to ale vidí jinak. Podle něj stojí za úspěchem zejména jeho kontaktní kampaň. "Já jsem začal kampaň někdy prvního května, začal jsem kontaktní kampaň, objížděl jsem všechny obce v tomto regionu, a myslím si, že to je ten úspěch," tvrdí Vlček.

O tom, zdali jej lidé volili spíše proto, že je kandidátem v regionu populární ČSSD, nebo proto, že je přesvědčil svou kampaní, však nechce spekulovat. "To se těžko dá odhadnout, to by asi bylo na nějaký detailní průzkum, to bych hádal něco, co nedokáži odhadnout," říká Vlček. Stejně tak ani podle něj není handicapem to, že pochází z Prostějovska a nikoli ze Šumperska.

Už jednou se Vlček dostal do politické první ligy. To když se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Ve funkci měl být pár měsíců, nakonec jím byl čtyři roky. Rezignoval poté, co se ukázalo, že v rámci tzv. "porcování medvěda" pomohl svému známému se získáním dotace na stavbu luxusního hotelu v Krkonoších.

Volili jej ti, kteří přišli hlavně kvůli krajským volbám, míní Lebeda

Velkou roli v prvním kole mohlo podle Lebedy hrát i to, že se konalo spolu s volbami do zastupitelstvem krajů. "Lidé, kteří přišli ke krajským volbám, mu mohli dát hlas právě proto, že přišli zejména k volbám krajským a volili sociální demokracii v krajských volbách," tvrdí Lebeda.

Této hypotéze by ostatně odpovídalo i to, že výsledek kandidátů ČSSD v obvodu Šumperk v krajských i senátních volbách je velmi podobný - krajskou kandidátku ČSSD zde volilo 7 873 voličů, což činí 23,85 procent. Pro Vlčka jako kandidáta do Senátu hlasovalo pouze o tisíc a něco voličů méně, 6 746, jeho výsledek činil 22,71 procent.

Volební účast v klání o Senát však byla tradičně o něco menší, než ve volbách krajské reprezentace - počet platných hlasovacích lístků byl celkem o 3305 nižší. Tím se dá vysvětlit tisícový rozdíl mezi hlasy odevzdanými pro kandidáty ČSSD ve volbách krajských a senátních - někteří voliči volili pouze do krajského zastupitelstva kraje a v senátních volbách nehlasovali.

Proti Vlčkovi stojí silný místní kandidát

Bude mít Vlček šanci se do Senátu opravdu probojovat? Jeho protikandidátem je totiž populární starosta Šumperka Zdeněk Brož nominovaný KDU-ČSL a sdružením Nezávislá volba. "Já si myslím, že šance jsou padesát na padesát," popisuje situaci Vlček s tím, že jeho strategie bude opět spočívat v "kontaktní kampani. "Co budu stačit objet, to objedu, a zkusím přesvědčit voliče, aby volili mě."

Pomoci by mu mohly hlasy voličů, kteří v prvním kole volili kandidáta KSČM Františka Mencnera, jenž skončil na třetím místě.

Podle politologa Lebedy se ale na comeback proslulého sněmovního expředsedy zřejmě připravovat nemusíme. "Druhé kolo není spojeno s žádnými dalšími volbami, a tam si myslím, že situace pro něj bude mnohem těžší, než v kole prvém," tvrdí Lebeda.

Miloslav Vlček (51)

Členem ČSSD je od roku 1993, Pochází z Konice na Prostějovsku, v senátních volbách kandidoval ve volebním obvodu Šumperk. Poslancem se poprvé stal roku 1996, roku 2006 byl v rámci složitých povolebních vyjednávání zvolen předsedou dolní komory parlamentu a zůstal jím nakonec až do roku 2010.

Na funkci na jaře roku 2010 rezignoval kvůli kauzám spojeným s pochybným přidělování státních dotací. Jeho bývalému poradci Petru Vrtalovi totiž poslanci schválili dotaci 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum, peníze ale skončily v luxusním hotelu v Harrachově. Vlček poslance osobně přesvědčoval, aby dotaci schválili.

Co psaly Lidovky.cz o Vlčkovi v roce 2010?

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...