Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Polovina poslanců se obmění

Česko

V nově zvolené sněmovně by mohlo zasednout až 100 nováčků. Zaleží to hlavně na úspěchu malých stran

PRAHA Říman? Sundat. Jičínský? Také. Sobotka? Zůstává. A sem dáme někoho nového, třeba Černochovou. Tak by mohl znít po volbách rozhovor dvou zaměstnanců Poslanecké sněmovny obměňujících tablo s fotografiemi zákonodárců ve foyer před jednacím sálem.

Práce budou mít zřejmě nad hlavu. Do dolní komory by se totiž mohlo dostat až sto nových jmen. Sněmovna by se tak obměnila z poloviny. Ukazují na to alespoň předběžné odhady získaných mandátů, založené na nejnovějších volebních průzkumech.

Jen dvě nejsilnější strany mají na volitelných místech zhruba padesátku nováčků. ODS nejvíce obměňovala v Praze. Mezi osmi největšími adepty na vstup do sněmovny je pět lidí, kteří v parlamentu nikdy neseděli. Například současný první místopředseda strany David Vodrážka, primátor hlavního města Pavel Bém či starostka Prahy 2 Jana Černochová. „Nevím, jestli se mám těšit. Nejsem moc stádoidní typ a práce ve sněmovně je na klubové spolupráci často postavena. Beru to jako logické vyústění mé dvanáctileté kariéry v komunální politice. Myslím, že můžu být přínosná,“ popsala své pocity před téměř jistým ziskem poslaneckého mandátu Černochová.

Téměř třicet nováčků hodlá do parlamentu přivést také ČSSD. Nové tváře se objevují na volitelných místech skoro ve všech krajích. Největší veletoč spáchali sociální demokraté na severní Moravě. Přivádí odtamtud pět nových jmen.

Jestli v parlamentu zasedne opravdu až stovka nováčků, záleží na úspěchu malých stran, jako jsou Věci veřejné či TOP 09. A to i přesto, že na kandidátce druhé jmenované strany najdeme i řadu staronových poslanců, hájících v minulých letech hlavně barvy lidovců.

Velký počet nováčků znamená i velký počet poražených, kteří svůj mandát neobhájí. Buď je jejich strany zařadily na nevolitelná místa nebo kandidovat zkrátka nechtěli. Ti, kteří se na kandidátkách propadli, ve většině případů spoléhají na preferenční hlasy. Pro letošek mohou voliči nově udílet hned čtyři preferenční hlasy oproti dřívějším dvěma, kandidátům navíc bude stačit pětiprocentní hranice hlasů, ta se oproti volbám v roce 2006 snížila o dvě procenta. Na co největší počet kroužků u svého jména už tradičně spoléhá poslanec ODS Marek Benda. Na sedmnáctém místě pražské kandidátky mu ani nic jiného nezbude.

Preferenční hlasy mohou zamíchat také jihomoravskou kandidátkou ČSSD. Favoritem na postup vzhůru je především tamní hejtman Michal Hašek, který nyní figuruje na 11. místě.

Desítky poslanců ale už boj o místa nezajímá. To je případ bývalého ministra průmyslu a obchodu a bývalého lídra severomoravské kandidátky Martina Římana z ODS. Ten nyní počítá, že se přestane živit politikou a dá se na podnikání. „Živnostenský list jsem si zařídil už na podzim před prvním zrušeným termínem voleb,“ říká Říman.

Sněmovna přijde i o svůj symbol, poslance sociální demokracie Zdeňka Jičínského. Jednaosmdesátiletý doyen sněmovny, který v parlamentu zasedal více než dvacet let, odchází především ze zdravotních důvodů. Neskrývá ale také zklamání z nálady, která nyní v parlamentu vládne.

Sněmovna přijde i o svůj symbol, poslance sociální demokracie Zdeňka Jičínského

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...