Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Polská válka o potraty přitvrzuje

Česko

Cesty za interrupcí – Kampaň radí Polkám jezdit kvůli umělému přerušení těhotenství do Británie

Polsko zůstává jednou z posledních evropských výjimek, kde je umělé přerušení těhotenství nelegální. Souboj o to, zda to tak zůstane, se vede nejen v politice, ale i na ulicích.

VARŠAVA/PRAHA Před více než týdnem šokovali polští odpůrci interrupcí obřími billboardy s Adolfem Hitlerem a fotografiemi usmrcených plodů, doplněnými nápisem: „Potraty pro Polky. Zavedeno Hitlerem 9. března 1943“. Po několika dnech přišel „protiúder“ feministek a levicových aktivistů, kteří vylepili na zastávkách v polské Lodži plakáty o možnosti bezplatných potratů ve Velké Británii. „Zpáteční letenka do Velké Británie 300 zlotých. Nocleh 240 zlotých. Interrupce 0 zlotých...“, vše doplněné výzvou „Za všechno jiné zaplatíš méně než za tajně provedený potrat v Polsku“.

Přestože za nelegální potraty hrozí v Polsku vysoké tresty, jsou provedeny podle odhadů odborníků každý rok v mnoha tisících případů – příznivci liberalizace hovoří až o 200 tisících. „Jsem přesvědčena, že nelegální potraty v Polsku jen kvetou,“ říká profesorka Magdalena Sroda, bývalá zmocněnkyně vlády pro práva žen. „Potrat, to není otázka morálního dobra, nebo zla, ale pouze pokrytectví. Pokud máme v zemi pouze dvě stě legálních potratů ročně a současně se snižuje přirozený přírůstek obyvatelstva, co se děje s těhotenstvími?“ uvedla pro polský deník Gazeta Wyborcza. Plakáty o interrupčních „eurovíkendech“ v Británii obhajuje slovy: „Možná že se některé dívky díky plakátům dovědí, že k nelegálním potratům existuje alternativa.“ Jiného názoru jsou katoličtí aktivisté z organizace Svatého Vojtěcha, kteří podali trestní oznámení, že plakáty „veřejně navádí k podstoupení potratu“. „Musíme si vyjasnit, zda tu jde o napomáhání ženám k přerušení těhotenství. To je trestný čin, za který hrozí tři roky odnětí svobody,“ vyjádřila se lodžská prokuratura.

V pohledu na potraty, jejichž zásadním odpůrcem je vlivná katolická církev, je veřejnost rozdělená. Dvě pětiny Poláků si přejí současný zákaz zachovat, čtvrtina Poláků by naopak byla pro úplné uvolnění interrupcí. Polské zákony umožňují potrat pouze v případě znásilnění, incestu nebo poškození plodu, a to jen do 12. týdne těhotenství.

***

Interrupce v zemích Evropské unie

Malta - platí zde úplný zákaz interrupcí, lékaři hrozí za provedení zákroku 18 měsíců až čtyři roky vězení a doživotní zákaz činnosti. Také žena může být za potrat potrestána odnětím svobody na 18 měsíců až tři roky.

Irsko - interrupce je povolena pouze v případě ohrožení života ženy, včetně rizika její sebevraždy

Kypr, Polsko, Portugalsko - země, kde jsou interrupce povoleny jen v případě ohrožení života matky, znásilnění či poškození plodu

Británie, Finsko - země, kde jsou interrupce povoleny kromě ohrožení života ženy, znásilnění a poškození plodu rovněž ze sociálních či ekonomických důvodů

Slovinsko, Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Španělsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Řecko, Slovensko, Nizozemsko, Rumunsko, Švédsko - země, kde je interrupce povolena na žádost ženy

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč