Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polsko hasí krizi, hrozba vyřazení z kvalifikace děsí

Česko

PRAHA Stejná hrozba už donutila k poslušnosti Španělsko nebo Řecko, ale Polsko se zřejmě vzdát nehodlá. Zatímco Mezinárodní fotbalová federace FIFA hrozí zemi za vměšování státu do činnosti fotbalového svazu vyloučením z kvalifikace o mistrovství světa, polská vláda hodlá podle místního tisku o pomoc požádat i Evropskou komisi.

„Zástupci vlády i svazu hledají nějaký kompromis. Podle odvolaného předsedy svazu Michala Listkiewicze to na 99 procent vypadá dobře. Verdikt by měl padnout v pátek,“ řekl včera LN generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka.

Krizi uvnitř polského fotbalu pozorně sleduje, neboť už za týden má český tým nastoupit v polském Chórzowě ke klíčovému utkání podzimní části kvalifikace.

Neústupnost Poláků by totiž znamenala jediné – větší pravděpodobnost, že bude zápas kontumován ve prospěch českého týmu. „Zápas by se měl uskutečnit, ale FIFA ho může kontumovat i dodatečně. Skutečně to hrozí,“ varuje delegát Evropské fotbalové unie Petr Fousek.

Příčinou sporu je odvolání šéfa Polského fotbalového svazu (PZPN) Listkiewicze, kterému polský ministr sportu Miroslaw Drzewiecki vytýkal laxní přístup ke korupční aféře. Podle bývalé ministryně sportu za dnes opoziční Právo a spravedlnost Alzbiety Jakubiakové však nejde o válku s korupcí, ale o to, kdo získá vysílací práva ze zápasů polské reprezentace.

Ultimátum vyprší v pondělí Polsko není první ani poslední zemí, která na sebe poštvala mezinárodní federaci. Jen za posledních pět let byly ze soutěží vyloučeny Irák, Írán, Keňa, Řecko a Ázerbájdžán. Totéž přitom hrozilo i Španělsku nebo Makedonii.

Pravidlo o nezávislosti národních svazů na státních orgánech je jedním ze základních bodů stanov FIFA. Právě proto její šéf Sepp Blatter na jeho dodržování tolik dbá. „Pro FIFA není důležité, že činovníci svazu zapříčinili gigantickou korupci. Nejdůležitější je, aby si Listkiewicz a jeho kolegové udrželi svoje funkce,“ kritizoval Blatterovu hrozbu polský deník Fakt.

Fousek však upozorňuje: „Je to exemplární příklad vměšování státní moci. Bez ohledu na to, co si myslíte o vedení polského svazu, fotbal si má své záležitosti spravovat sám. To je základní princip.“

FIFA se však sama často dostává do absurdních situací. Zatímco nikoho například netrápí všemocný vliv běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, o kterém se ve fotbalovém zákulisí spekuluje, tvrdý postoj polské vlády pobouřil.

„Někdy to může vypadat zvláštně, ale u Polska je to zcela průhledné,“ míní Řepka. „Svaz musí v případě podezření dotyčného odvolat sám anebo si ho musí odvézt policie. Nesmí se stát, aby si vláda dosazovala vlastní lidi jen na základě podezření,“ objasňuje Fousek.

Polsku tak dál běží lhůta, do které musí být Listkiewicz vrácen zpět do čela svazu. Zbývají tři dny. „Pořád věřím, že se to urovná. Jestli chceme vyhrát, ať body získáme opravdu na hřišti,“ říká Řepka.

Autor: