Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Polskou burzu chtějí jen Němci

Česko

PRAHA Polská vláda začíná mít problémy s prodejem podílu ve varšavské burze. Do tendru se totiž přihlásil jen jediný zájemce, německá Deutsche Börse. Vláda tak doplatila na to, že výběrovou soutěž neotevřela, ale přizvala do ní pouze vybrané burzy.

London Stock Exchange Group, Euronext ze skupiny NYSEX a Nasdaq z OMX Group však přihlášku do tendru nepodaly. Uzávěrka pro přihlášky přitom vypršela v pátek 6. listopadu.

Zájem o koupi pouze minoritního podílu ve varšavské burze projevila Bank Pekao a Banco Espirito Santo de Investimento z Portugalska.

„Po bližším ohledání nabídky začneme formálně vyjednávat s Deutsche Börse,“ řekl agentuře Bloomberg mluvčí ministerstva financí Maciej Wewior.

Polská vláda prodává 74 procent akcií ve varšavské burze, která je největším podnikem svého druhu ve střední Evropě. Třiadvacet procent trhu mají získat členové burzy a zbytek připadne novému investorovi z branže.

Prodej burzy je součástí snah vlády, která chce získat peníze do strádajícího státního rozpočtu. Výsledkem nové vlny privatizace má být mimořádný příjem ve výši 36,7 miliardy zlotých, což je v přepočtu asi třináct miliard dolarů. Peníze by měly připlynout nejpozději v příštím roce.

Vláda v současnosti drží akcie v hodnotě 130 miliard dolarů, což ji v rozvojové Evropě řadí na třetí místo za Ruskem a Tureckem. Na varšavské burze se obchoduje s bezmála pěti sty tituly. Varšava přitom zaznamenala druhý nejvyšší počet nově upsaných akciových emisí hned po trhu Euronext. Za prvních devět měsíců letošního roku vstoupilo na varšavskou burzu dvaadvacet firem. Euronext jich podle studie zpracované poradenskou firmou PricewaterhouseCoopers získal třiadvacet.

Na varšavské burze nabídla své akcie i největší polská energetická skupina PGE, jejíž primární emise se odehrála 6. listopadu a přinesla podniku 5,97 miliardy zlotých. Emise akcií PGE je zatím největší událostí svého druhu v Evropě.

O pozici středoevropské jedničky soutěží Varšava s vídeňským trhem Wiener Börse. Měřeno tržní kapitalizací cenných papírů, s nimiž se na burzách obchoduje, má v současnosti navrch Varšava. Kombinovaná tržní hodnota všech akcií obchodovaných ve Varšavě má v současnosti hodnotu kolem 235 miliard dolarů.

Rakušané však nedávno koupili většinový podíl v pražské burze a na hlavním trhu ve Slovinsku. Usilují také o ovládnutí budapešťské burzy, kde zatím Wiener Börse navýšila svůj podíl ze třinácti procent na současných osmatřicet procent.

Varšavská burza zas v roce 2007 nakoupila podíl v rumunské burze s termínovanými kontrakty a vyjádřila zájem o sofijskou burzu, pokud bude někdy na prodej.

Ve svém portfoliu má také pětadvacet procent ukrajinské burzy Innex. Rivalita mezi burzami ve Varšavě a ve Vídni vyvrcholila tendrem na prodej podílu ve varšavské burze, když polská vláda Rakušany do soutěže vůbec nepřizvala. Vedení Wiener Börse si na postup polské vlády veřejně stěžovalo, ale deklarovalo připravenost se tendru zúčastnit, kdyby vláda změnila jeho podmínky.

Varšavská burza vznikla v roce 1991, dva roky po pádu komunismu. Její příjmy loni dosáhly výše 81,4 milionu zlotých. Deutsche Börse je podle tržní kapitalizace cenných papírů, s nimiž se na trhu sídlícím ve Frankfurtu obchoduje, největší evropskou burzou. Její zisk ve třetím čtvrtletí spadl o 38 procent na 158,3 milionu eur. V důsledku hospodářské krize se totiž méně obchoduje s akciemi a Deutsche Börse byla nucena snížit poplatky, které si účtuje.

Autor: