Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Pomoc míří ke spotřebitelům

Česko

Americký ministr financí Henry Paulson odmítá odkoupit špatné hypotéky přímo od bank

WASHINGTON/PRAHA Americká vláda opouští svůj původní plán směřovat sedmisetmiliardový záchranný balíček čistě na pomoc bankám. Chce se soustředit na přímé investice do finančních institucí a na trh spotřebitelských úvěrů.

Americké ministerstvo financí původně chtělo peníze schválené pro záchranný plán použít k odkoupení špatných hypoték od bankovních institucí. Ministerstvo předpokládalo, že banky zbavené špatných úvěrů začnou znovu půjčovat peníze.

„Podle našeho názoru to není nyní nejefektivnější využití peněz ze záchranného fondu,“ prohlásil ministr Henry Paulson. Vláda doposud tvrdila, že federální pomoc pomáhá stabilizovat banky i finanční trhy a i díky ní banky začaly znovu půjčovat peníze a obchodovat. Paulson upozornil, že je nutné soustředit se na přímé kapitálové injekce bankám i ostatním nebankovním institucím, které jsou krizí zasaženy.

Ze záchranného fondu už ministerstvo „utratilo“ asi 290 miliard dolarů. Část, 125 miliard, získalo devět největších amerických bank. Stejnou částku pak vybrané regionální banky a čtyřicet miliard dolarů problémová pojišťovna AIG.

Ministerstvo financí nyní zvažuje, že padesát miliard dolarů ze záchranného balíčku vloží do speciální instituce, která bude pomáhat společnostem poskytujícím kreditní karty, studentské půjčky či financujícím nákupy automobilů.

Rozhodnutí vlády změnit adresáta pomoci zklamalo Wall Street a americké akcie ve středu zaznamenaly výrazný pokles. „K důvěryhodnosti ministerstva financí tento krok nepřispěje,“ řekl agentuře Reuters stratég banky RBS Alan Ruskin. „V podstatě si uvědomili, že trh bude na přímou kapitálovou injekci reagovat lépe než na původní plán odkupu aktiv pomocí aukce. Takže jde o pragmatický tah,“ dodal Ruskin.

Paulson své rozhodnutí neodkupovat problematická aktiva v bankách naopak bránil. „Nebudu se omlouvat za změnu strategie či přístupu v momentě, kdy se mění výchozí situace,“ uvedl.

Americká vláda se tento týden rozhodla také zmírnit podmínky hypoték pro věřitele, kteří je nejsou schopni splácet. Federální agentura pro financování bydlení, která od září ovládá hypoteční giganty Fannie Mae a Freddie Mac, oznámila, že změní u některých smluv úrokovou míru, případně prodlouží dobu splácení až na čtyřicet let. Tím sníží věřitelům pravidelnou měsíční splátku na únosnější míru.

K podobnému kroku se odhodlala i banka Citigroup. Ta předběžně oslovila půl milionu svých zákazníků, kteří u ní mají hypotéky, a to především v místech, která jsou krizí zatím nejvíce zasažena. Podle agentury AFP nejsou zatím tito zákazníci pozadu se svými splátkami, ale banka se obává, že budou pomoc v podobě nově vyjednané úrokové míry či prodloužení doby splácení potřebovat.

***

„K důvěryhodnosti ministerstva financí tento krok nepřispěje,“ řekl pro Reuters stratég banky RBS Alan Ruskin.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!