Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomoci měla novela zákoníku

Česko

Do vztahů mezi pronajímateli a nájemci bytů měla vnést pořádek novela občanského zákoníku. Včera ale vláda rozhodla, že návrh sněmovně nepostoupí, protože by se do předčasných voleb nestihl projednat. Jaké změny návrh, v jehož převzetí novou vládou však Mirek Topolánek stále doufá, měl přinést?

„Mezi nejvýznamnější chystané změny patří omezení ,přechodu nájmu‘. Omezení by se mělo týkat jak snížení okruhu osob, na které nájem bytu za předpokladu splnění zákonných náležitostí může přejít, tak nutného časového omezení (s výjimkou osob nad 75 let) na maximálně 2 roky,“ popisuje Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.

Vpřípadě úmrtí současného nájemce by měla stávající smlouva ze zákona přejít pouze na přesně vymezený okruh osob: manžela/manželku, partnera/partnerku, rodiče, sourozence, snachu, zetě nebo dítě. Vylučují se vnuci, druh a družka, ale také děti manžela/manželky.

Další změnou, která by měla přiblížit občanský zákoník zahraničním standardům, je právo majitele omezit (kromě rodinných příslušníků) počet osob v jeho bytě. Bez jeho souhlasu by si již nájemník nemohl nastěhovat do bytu další osoby.

Další původně plánovanou změnou ve vztazích mezi pronajímateli a nájemci měla být úprava institutu výměny bytů: v případě, kdy by pronajímatel s výměnou bytu nesouhlasil, by mělo být možné obrátit se na soud.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....