Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomocník, který včas odhalí odumírající prsty

Česko

Nejprve má člověk studené prsty. Teď v zimě nic neobvyklého, ale postupně během několika měsíců mění konečky tvar. Zužují se a dostávají jakoby lesklý a napnutý povrch. I pouhé oděrky nebo odřeniny se špatně hojí. Nakonec poslední článek prstu odumře a je nutná amputace, nebo dokonce odpadne sám.

To jsou příznaky tzv. systémové choroby pojiva. Jde o jednu z autoimunitních nemocí, při které vznikají v organismu protilátky vůči vlastnímu tělu. U některých pacientů postihuje tato choroba nejen prsty, ale také srdce, plíce, ledviny nebo zažívací trakt. V těchto orgánech se nadměrně ukládá pojivo - vlákna kolagenu a další složky mezibuněčné hmoty. V takových případech může pacient i zemřít.

„Tato velice závažná nemoc postihuje asi 120 až 250 osob na milion obyvatel, a to zejména mezi 15. až 49. rokem věku. Ženy touto nemocí trpí třikrát až devětkrát častěji než muži, pravděpodobně z hormonálních důvodů,“ říká docent Radim Bečvář z Revmatologického ústavu Praha.

Příčinu nemoci odborníci neznají. Klíčovou roli hraje endotelin -bílkovina z 21 aminokyselin - výrazně zužující cévy. Předpokládá se, že škodlivé působení endotelinu zprostředkovávají dva receptory ETA a ETB, které jsou vylučovány v řadě tkání a orgánů.

Choroba je zákeřná tím, že se neprojevuje náhle, ale velmi pozvolna. Proto je nutná včasná diagnóza. Přestože není známo, jak onemocnění vyléčit, dokážou lékaři tlumit příznaky do takové míry, že při správné léčbě obtíže vymizí. Daní je ale dlouhodobé užívání léku potlačujících imunitu.

Cévy pod videokamerou Nejčasnější fázi této choroby odhalují lékaři metodou nazývanou kapilaroskopie. Pomocí intenzivního paprsku studeného světla prohlížejí drobné cévy - kapiláry - v konečcích prstů a posuzují jejich počet, velikost, uspořádání a průtok krve. Mohou tak zjistit první známky počínajícího onemocnění dříve, než pacient pociťuje nějaké problémy. V poslední době se stále více uplatňuje dokonalejší úprava původního standardního kapilaroskopu. Nový typ přístroje je vybaven videokamerou. Obraz získaný prosvěcováním kapilár se přenáší na monitor a záznam se nahrává. Lékař tak může podrobně posuzovat změny v cévách, včetně měření průměru jednotlivých vlásečnic. Zároveň mu databáze z jednotlivých vyšetření usnadňuje sledování vývoje a proměnu kapilárních kliček v čase.

Tuto moderní metodu videokapilaroskopie reprezentuje Videocap 200. Nový typ přístroje začal nedávno využívat Revmatologický ústav Praha. V Česku jde zatím o jediné specializované pracoviště s tímto vybavením.

***

PŘÍSTROJ, KTERÝ ZACHRAŇUJE PRSTY

Stav miniaturních cév v konečcích prstů signalizuje nemoc, která může skončit i smrtí. Tzv. systémová choroba pojiva postihuje nejen prsty, ale i srdce, plíce a další vnitřní orgány. Videokapilaroskop - umožňuje včasnou diagnózu nemoci.

Normální obraz kapilár (vlásečnic) v konečcích prstů (A)

Při pokročilém stadiu choroby se kapiláry zvětšují, klesá jejich počet a jsou nepravidelně uspořádané (B)

Konec: poslední články prstů nejsou prokrvovány a odumírají

Z videokapilaroskopu (C)se obraz přenáší na monitor a záznam se nahrává, lékař tak může podrobně posuzovat změny v cévách

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...