Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Pomůže brigáda v zahraničí ke kariéře u nás?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Chtěl bych mít po škole co nejlepší startovní pozici v kariéře. Pár mých

známých odjíždí do zahraničí na brigády do kuchyně nebo dílny s tím, že je zkušenost ze zahraničí pro kariéru to nejlepší. Není ale lepší zkusit nějakou odbornější práci u nás? Vaše rady

Zkušenost z ciziny má význam jedině, pokud se tam zdokonalíte v jazyce. Pro budoucí kariéru má větší důležitost odborná praxe v Česku než mytí nádobí někde v cizině. Pokud chcete na léto do ciziny, vyberte si takovou brigádu, kde přijdete do kontaktu s místními, a berte to jen jako zlepšování se v jazyku té země.

Lucie Na rozdíl od Lucie si myslím, že brigáda nebo vůbec nějaký pracovní pobyt v zahraničí je dnes naprostá nutnost, ne pouze kvůli zdokonalení se v jazyce, i když to je taky nesmírně potřebné, ale hlavně kvůli tomu, že se odtrhnete od maminky a vyzkoušíte si vlastní samostatnost. Cizina vás prostě prověří, tam to jde naostro. Musíte si zařídit spoustu byrokratických nezbytností, najít bydlení, vyznat se v novém prostředí, často velmi nezvyklém, vyjít s penězi, spoléhat se sám na sebe. Z každé chyby se musíte bleskově poučit, jinak neobstojíte, rychle dospějete a získáte i odstup a jiný, objektivnější pohled na domov. Podle Komenského byl pobyt v zahraničí další součást vzdělání.

Hana Myč nádobí je jen prvním krokem, nic nebrání další týden jít třeba dělat do Obamova týmu, pokud na to někdo má... Kapitalismus, ač není dokonalý, nemá skleněné stropy socialismu. Talenty jsou vyhledávány a oceňovány. V tom je produktivita kapitalismu a jeho úspěch.

michal

Jak to vidí Moderní kariéra LN?

„Jakákoli stáž v zahraničí je přínosem nejenom kvůli prohloubení jazykových znalostí, ale člověk se dostane do úplně jiného prostředí, kde získá nové zkušenosti a otrká se. Ukážete, že se nebojíte nových věcí a jste akční,“ říká Jan Záruba ze společnosti Manpower.

„Už samo rozhodnutí pro takovou zkušenost vypovídá hodně o postojích takového člověka k životu,“ staví se k zahraničním zkušenostem pozitivně i Simeona Zikmundová, poradkyně prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. „Obohacení z takových cest se vyplatí v osobním i pracovním životě.“

Dříve pracovali mladí Češi v zahraničí především na farmách, v restauracích, hlídali děti nebo pomáhali na stavbě, v současnosti váha takovýchto zahraničních zkušenosti klesá.

„Dnes se více cení, když má člověk za sebou zahraniční stáž v administrativě a nejlépe ve svém oboru,“ prozrazuje Jan Záruba.

Autor: