Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Ponechte si svůj pracovní rytmus

Česko

Na vyšší nezaměstnanosti vydělají výrobci alkoholu a léků, říká psycholog Slavomil Hubálek.

* LN Jak se mají lidé zachovat, když ztratí práci?

Člověk by si měl každopádně ponechat svůj pracovní rytmus, vstávat, kdy vstával, a velmi intenzivně práci hledat. Měl by ztrátu práce vzít jako jev, který do moderní společnosti patří, a ne jako své osobní selhání. Největší nepřítel je strach a rezignace.

* LN Jak může pomoci rodina?

Dobře fungující rodina je velkou pomocí a naopak narušené vztahy může ztráta práce ještě zhoršit. Krize je dočasná a není to devalvace jejich pracovních schopností, ale výsledek nějakého objektivně probíhajícího procesu ve společnosti. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že mnoho lidí padne do deprese.

* LN Existuje rozdíl ve vnímání nezaměstnanosti v jednotlivých regionech?

Pro lidi na venkově, kteří vedle práce v továrně ještě na příklad hospodaří na svých pozemcích, není ztráta práce tak těžká. V severních Čechách zase budou lidé zvýšení počtu nezaměstnaných snášet snáze, protože kraj žije s nezaměstnaností už dlouho. Pro oblasti, kde bude zvýšení nezaměstnanosti šokové, bude situace velmi obtížná.

* LN Budou lidé více navštěvovat psychology?

Už se to děje. Řada lidí svůj problém „medicinializuje“. Bude přibývat psychosomatických chorob typu bolesti zad a také duševních chorob typu depresí.

* LN Takže z krize budou profitovat farmaceutické firmy.

Výrobci kořalky a farmak. Vždy, když se zvýší hladina úzkosti, zvýší se i spotřeba alkoholu a v moderní době i léků.

Autor: