Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Poplatek v lékárně zatím zůstává

Česko

Vláda schválila zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici na sto korun, zmírnění platby za recept se odkládá

PRAHA Už na podzim by si měli lidé za den v nemocnici zaplatit o 40 korun více. Připlatí si i v případě, že užívají podpůrné a doplňkové léčivé přípravky, na které jim dosud přispívala pojišťovna. Vláda totiž schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, podpořit ji musí ještě poslanci a Senát.

Původně ale byla součástí návrhu i změna regulačních poplatků u léků. Podle koaliční dohody má být zrušen poplatek za položku na receptu a nahrazen jinou regulací, nejspíše 30 korunami za celý recept. „Platba za položku je ten nejnesmyslnější poplatek. Administrativní poplatek za manipulaci s receptem ale chápu,“ vítá snahu o změnu prezident lékařské komory Milan Kubek. Zatím ale vše zůstává při starém. Vláda o definitivní podobě bude ještě jednat.

„Je dohodnuto, že by to mělo být součástí velké novely zákona před prázdninami, platit by měla od Nového roku,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. S tím, že poplatek u receptu bude změněn, stále počítají i koaliční partneři.

„Určitě to bude věc, na kterou budeme dále tlačit. Jak začnou vyjednávání o zdravotní reformě, budeme chtít, aby se to odehrálo co nejdříve, případně to budeme chtít odehrát jako poslaneckou novelu,“ upozorňuje poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska je ale úprava tohoto poplatku navázána na to, že si mají lidé začít hradit sami levnější léky. „Tato věc je technologicky poměrně náročná, proto nebyla připravena k realizaci nyní, nicméně ten požadavek na změnu u receptu trvá,“ říká Nosek.

To už se ale lékařské komoře nelíbí. „Nepřinese to žádné zásadní finanční úspory. Ty přinese jen dokončení revize cen a úhrad léků, snížení cen a úhrad, tedy tlak na farmaceutické firmy, aby ceny snížily,“ říká Kubek.

Jako novinku ministři naopak schválili vyřazení podpůrných a doplňkových přípravků z úhrad pojišťoven. Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl přehodnotit zhruba 300 preparátů podle jejich obsahu účinné látky. Ty, které vyřadí, si pak budou muset lidé hradit úplně sami. Jedná se například o některé preparáty na hubnutí nebo na klouby. „Čistá úspora by mohla být zhruba půl miliardy korun,“ vypočítává Sršeň. Česká lékárnická komora se ale domnívá, že to negativně dopadne především na seniory, kteří podobné podpůrné přípravky často využívají.

Ani včera přijaté změny ale nemusejí být úplně konečné. Nové nastavení poplatku za pobyt v nemocnici se například nelíbí poslanci občanských demokratů Borisu Šťastnému. „Musí to být odstupňováno v závislosti na kvalitě služeb. Tak aby se neplatilo za čtyřlůžák stejně jako jednolůžák se záchodem,“ říká Šťastný.

Novinky ve zdravotnictví * Od podzimu budou lidé platit za den pobytu v nemocnicích, ale i léčebnách nebo lázních 100 korun. Někteří politici ovšem chtějí prosadit jiné zvýšení, a to odstupňované podle kvality ubytování. * Na podpůrné léčebné přípravky už nebude přispívat pojišťovna. Jedná se o přípravky na klouby, hubnutí atd. Například na Ibalgin gel, který stojí asi 83 korun, pojišťovna dosud doplácí necelých 33 korun. Nově si ho pacient zaplatí celý.

Autor: