Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí na 2000 korun, rozhodla sněmovna

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního rozpočtového výboru, který 9. října 2019 v Praze projednával pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíčku. Poprvé také projednával návrh státního rozpočtu na příští rok. foto: ČTK

Praha - Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí na 2000 korun. Rozhodla tak sněmovna, která v úterý přehlasovala Senát. Horní komora chtěla mimo jiné zachovat poplatek za vklad na současné úrovni.
  17:07aktualizováno  21:08

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí na 2000 korun. Rozhodla tak sněmovna, která v úterý přehlasovala Senát. Horní komora chtěla mimo jiné zachovat poplatek za vklad na současné úrovni. Senát chtěl také proti vládnímu návrhu upravit daňovou uznatelnost technických rezerv v pojišťovnictví. Technické rezervy pojišťoven tak budou podléhat většímu zdanění.

Opozice kritizovala daňový balíček. Klaus: Uplácení voličských skupin narazí na zpomalení ekonomiky

Schválený daňový balíček nyní dostane k podpisu prezident. Pro sněmovní verzi hlasovalo všech 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, k přehlasování Senátu jich bylo zapotřebí nejméně 101.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zvýší dvojnásobně na 2000 korun. Stát by tak měl podle ministerstva financí získat 650 milionů korun ročně. Vláda argumentuje inflací i vyšší administrativní náročností agendy katastrálního úřadu.

Mezi nejvíc kritizované části balíčku patří nový způsob daňové uznatelnosti technických rezerv v pojišťovnictví. Nově mají být rezervy daňově uznatelné jen do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. Rozdíl mezi dosavadní výší a novou výší má být předmětem zdanění. Pojišťovny mají doplatit během dvou let asi 10,5 miliardy korun. Kritizovala to opozice a nesouhlasila s tím ani Česká asociace pojišťoven. Ministryně Schillerová opakovaně argumentovala tím, že ruší nesystémovou výjimku pro jeden sektor, kterou jiný sektor podnikání nemá.

Senát podle předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce (ODS) neměnil vládní záměr zdanění rezerv pojišťoven. Chtěl ale do daňově uznatelných nákladů zahrnout i takzvané rezervy na nezasloužené pojistné a zabránit případnému dvojímu zdanění stálých provozoven zahraničních pojišťoven.

Předchozí projednávání balíčku ve Sněmovně provázely rozsáhlé kritické projevy části opozičních poslanců, kteří si za to od vlády vysloužili obvinění z obstrukcí.

Opozice kritizovala daňový balíček. Klaus: Uplácení voličských skupin narazí na zpomalení ekonomiky

Vládní koalice začátkem listopadu nakonec s pomocí víc než 20 let starého usnesení Sněmovny prosadila hlasování v pevném termínu, přestože někteří poslanci tak nemohli k návrhu vystoupit. Opozici se to nelíbí a chce to napadnout u Ústavního soudu. „Tohle si ještě jednou vyříkáme u Ústavního soudu a věřím, že budeme úspěšní,“ prohlásil v úterý předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

I v úterý se balíček stal terčem kritiky opozice. „Z toho se dá vyčíst jediné: zoufale potřebujeme vaše peníze,“ řekl k balíčku předseda SPD Tomio Okamura. „Ctíte daňovou neutralitu, abyste poté zvyšovali daně,“ řekl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Citoval předtím z vládního programového prohlášení, že vláda ctí princip daňové neutrality. „Vláda slibovala, že nebude zvyšovat daně, ale činí pravý opak,“ řekla poslankyně STAN Věra Kovářová.

Autor:

Pronájem bytu 1+1 v Suchém Vrbném
Pronájem bytu 1+1 v Suchém Vrbném

Třebízského, České Budějovice - České Budějovice 5
10 000 Kč/měsíc