Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poplatky jen pro 30 % pacientů

Česko

Konec zmatku v nedohlednu – Poslanci schválili částečné i úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví

Od podzimu nebudou zřejmě u lékaře a v lékárně platit děti a senioři. Ušetří kraje, které poplatky dotují PRAHA Davidu Rathovi (ČSSD) se včera podařilo ve sněmovně uskutečnit další krok proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví. Přesně, jak si naplánoval, posílají poslanci do Senátu dvě verze změn poplatků. Jedna by znamenala úplné zrušení a druhá jejich výrazné omezení. A oběma stranám poplatkového sporu je už dnes jasné, že přinejmenším omezení poplatků nejspíš projde.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce ještě se senátory i poslanci jednat. „Velkou šanci na úspěch si nedávám,“ připustila ovšem. „Pro jednu nebo pro druhou verzi budeme mít 101 hlasů. Jsme si prakticky jisti,“ věří předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Varianta zrušení poplatků pro důchodce, dárce krve, děti a lidi s nižšími příjmy by podle Ratha znamenala, že bude poplatky platit 30 procent pacientů. Změna systému poplatků by podle něj měla přijít na podzim.

101. hlas může být Hovorka Předpokládá se, že Senát s návrhy souhlasit nebude. Pak by levice ve sněmovně potřebovala ke schválení 101 hlasů. ČSSD a KSČM mají dohromady 97 poslanců, pro zrušení i omezení poplatků včera hlasovali i tři nezařazení poslanci Evžen Snítilý, Věra Jakubková a Olga Zubová. Kromě toho může jako 101. odsouhlasit omezení poplatků i lidovec Ludvík Hovorka. Ten by preferoval jiné změny, které poslanci zamítli. Pokud je nezohlední ani senátoři, bude Hovorka zvažovat podporu návrhu ČSSD. „Pro úplné zrušení poplatků bych nehlasoval, ale navržené omezení bych v případě potřeby podpořil,“ řekl MF Dnes.

Úplné zrušení poplatků by podle Juráskové znamenalo pro zdravotnictví výpadek ve výši 10 miliard korun ročně. To by prodloužilo čekací doby na drahé léčebné zákroky. „Z pohledu finanční krize to bude velmi složité. Nejsem už schopna garantovat úroveň, kvalitu a dostupnost péče ve výši, v jaké je poskytována občanům v tuto chvíli,“ varuje ministryně. Podle Ratha ale výpadek naopak vznikl, když vláda Mirka Topolánka nezvýšila platby státu do zdravotního pojištění a zastropovala platby pojištění.

Někteří příznivci poplatků upřednostňují místo zásadního omezení poplatků jejich zrušení. „Kdyby se to zrušilo u důchodců, tak už se to teoreticky může zrušit úplně všechno,“ uvedla například předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Alena Palečková (ODS). Ministerstvo zdravotnictví přesto nebude úplné zrušení poplatků podporovat.

Na ministerstvu teď počítají, kolik peněz bude zdravotnictví při omezení poplatků přesně scházet. Ušetřit by naopak mohly jednotlivé kraje. Ty totiž ve svých nemocnicích lidem poplatky vrací. Kdo nebude muset platit, tomu nebudou ani vracet. Hejtmani Středočeského kraje Rath a Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas také připustili, že by po zrušení poplatků pro většinu pacientů uvažovali i o tom, že by s vracením poplatků v krajských zařízeních přestali úplně.

Autor: