Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Poplatky? Jsem pro. Ale co dál?

Česko

DISKUSE

Jedno tvůrcům reformy zdravotnictví upřít nelze: poplatky jsou dobrý a funkční nástroj pro regulaci zbytečných návštěv ordinací. Jen málo praktických lékařů by se zdráhalo potvrdit, že čekárny se od začátku roku znatelně vyprázdnily. Škoda, že další, podobně pádné argumenty pro reformu z úst ministra zdravotnictví nezazněly. První, a dost možná i největší chybou ministra Julínka bylo, že neměl odvahu či sílu na to, aby reformu představil vcelku a srozumitelně. Kdyby si dal on nebo aspoň některý z jeho lidí dost práce s tím, aby vypíchl důležité kroky a logicky zdůvodnil, proč jsou nezbytné a jak na sebe navazují, pravděpodobně by se dočkal mnohem širší podpory, než má dnes.

V kontextu současné politické praxe proto není divu, že jen těžko budeme hledat politika, který by si k poplatkům nepřiložil své populistické polínko. Upřímně, od členů KSČ či ČSSD by bylo bláhové očekávat, že podpoří něco, co v důsledku povede k větší odpovědnosti občanů, byť by šlo o odpovědnost za vlastní zdraví.

Proč se ale nedostalo Julínkově reformě viditelné podpory ani od spolustraníků a koaličních partnerů? Je snad koalice skutečně tak vratká, že se nemůže domluvit, co dává do parlamentu? Nebo je kritika ze strany vládních stran (KDU a Strany zelených) více motivována získáním bodů před krajskými volbami? Pan ministr měl, doufám, dostatečné argumenty aspoň pro své stranické a vládní kolegy...?

K reformě čelem

Nedovedu si představit horší scénář než zastavení či zbytečné oddalování reformy. Zejména v souvislosti se zahájením privatizace nemocnic a plánováním privatizace zdravotních pojišťoven potřebujeme ucelenou a smysluplnou koncepci jako sůl. Bez ní se totiž může pacient ocitnout v patové situaci. Pakliže vlastníkem nemocnice i zdravotní pojišťovny bude jeden a týž subjekt, kde asi zůstane šance pacienta na kvalitní (čti: nikoli za každou cenu nejlevnější) léčbu? Už dnes vyplouvají na povrch problémy související s nekoncepční a nepříliš průhlednou privatizací -z nichž zavírání oddělení či hromadné odchody lékařů i zdravotnického personálu jsou jen špičkou ledovce. Samostatnou kapitolou je pak plánované rozdělení přebytku na účtech zdravotních pojišťoven ve výši 25 miliard korun do kapes pojištěnců. Kdyby se však uvážilo například rozdělení poloviny této sumy jednotlivým krajům, dá se naopak uvažovat o rozumném dovybavení nemocnic moderními přístroji, motivačních příspěvcích pro podhodnocený personál nebo o tisíci dalších nezbytností, na které dnes zdravotnictví v krajích z nedostatku finančních prostředků nedosáhne.

Dílčí kauzy, které s větší či menší pravidelností probíhají médii, poplatky či privatizačními kotrmelci počínaje a situací v LDN konče, mě nemohou uspokojit. Chci jasnou a promyšlenou koncepci reformy. Chci rozumné vysvětlení jednotlivých jejích kroků. Chci, aby se do celospolečenské diskuse o reformě jako celku zapojili ti, kterých se týká. Chci, aby ministr Julínek sebral rozum i odvahu, přestal se zmítat pod tlaky jednotlivých aktérů a postavil se k reformě čelem. Dočkám se, pane ministře?

Pokud se odpovědí nedočkáme, pak jsou pouze dvě vysvětlení. Buď celková koncepce neexistuje, nebo má takové slabiny, že není prezentovatelná. Pak ale je třeba něco změnit. Co asi?

O autorovi| Kamil Jankovský, předseda zdravotní komise SNK ED

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....