Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Poplatky možná znovu zamíří k soudu

Česko

BRNO/PRAHA Ústavní soud možná nezkoumal poplatky ve zdravotnictví naposledy. Za normálních okolností platí, že pokud již soud jednou něco vyřeší, další návrhy proti totožné normě soudci bez projednání odmítnou. Podle některých ústavních soudců však má středeční nález, podle kterého nejsou poplatky v rozporu s ústavou, nedostatky. Pokud by někdo normu znovu napadl, část soudců by prosazovala opětovné projednání.

„Alespoň já bych o to usilovala,“ řekla včera místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

Sociální demokraté chtějí verdikt Ústavního soudu, kterým zamítl jejich stížnost, nejdříve důkladně prostudovat, teprve poté zváží další postup. Zda se rozhodnou znovu kvůli poplatkům obrátit na Ústavní soud, je prý zatím předčasná úvaha.

„Verdikt Ústavního soudu neberu jako nestranné justiční posouzení problému, ale jako politické. Vzhledem k rozdělení Ústavního soudu nelze asi čekat, že by se při stejném složení jeho názor změnil,“ řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Rozhodování Ústavního soudu o poplatcích bylo velmi těsné. Osm soudců vládní reformy podpořilo, sedm se postavilo proti. Menšina poukazuje na to, že k platbám ve zdravotnictví se soud dříve stavěl jinak. „Ústavní soud se ve dvou svých plenárních nálezech jednoznačně vyjádřil k otázce výkladu pojmu bezplatnosti lékařské péče v tom smyslu, že se jí rozumí zdravotní péče bez přímé úhrady,“ míní například soudce Jiří Nykodým.

Pokud chce ÚS změnit své ustálené rozhodování v konkrétní otázce, potřebuje k tomu alespoň devět hlasů. Proto Wagnerová zpochybňuje i právoplatnost středečního nálezu. Přirovnala ho k zákonu, který sněmovna podpoří 95 hlasy z přítomných 200 poslanců, a norma pak omylem vyjde ve sbírce a vstoupí v platnost.

Autor: