Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poplatky vrátíme do péče o ženy

Česko

Zda platit poplatky za předčasně narozené děti je otázka do diskuse, říká Ladislav Krofta, náměstek pro léčebně preventivní péči Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

* LN Projeví se nějak šedesátikorunový poplatek za hospitalizaci na péči o pacientky?

Já se domnívám, že nebude mít žádný přímý vliv na úroveň kvality poskytované péče o těhotnou ženu.

* LN Na co vaše zdravotnické zařízení tyto příjmy použije?

Konkrétně v našem ústavu máme v plánu peníze vrátit zpátky do systému tak, aby se úroveň poskytované péče ještě více zkvalitnila.

* LN Domníváte se, že půjde o nějakou významnou částku v rozpočtu?

Dovedu si představit, že ta částka vzhledem k objemu pacientek, těhotných, které k nám do ústavu chodí, zanedbatelná určitě nebude. Chceme si vést přesnou evidenci, jak bude vysoká, a budeme se snažit navrátit ji zpátky do péče o těhotné ženy. Například je třeba neustále doplňovat přístrojové vybavení, zlepšovat organizaci péče o těhotné atd. Určitě to využijeme.

* LN O poplatku za hospitalizaci se říká, že by měl být za „hotelové služby“. Použijete ho třeba na zlepšení stravy pacientek?

U nás v ústavu máme dotazníkový systém, který běží už delší dobu. Snažíme se pomocí dotazníku reflektovat na případné negativní ohlasy pacientů, ať se to týče ambulantní, nebo ústavní péče. Umím si představit, že pokud by se objevila nějaká výhrada spojená s nějakou investicí, mohli bychom využít i tento zdroj. Může se to tedy samozřejmě týkat i stravování.

* LN Považujete za správné, že poplatek musejí rodiče platit i za čerstvě narozené děti? Třeba za děti, které musejí být kvůli předčasnému narození umístěny dlouhodobě do inkubátoru?

Já se domnívám, že asi bych neměl námitek proti poplatku za dítě, které se narodilo v termínu. Ale možná bych viděl otázku do diskuse, jak to bude s dětmi, které se narodí předčasně. Protože to je věc, která může být spojena pro ten rodičovský pár s dost velkým stresem. A ještě jim to ztěžovat tím, že budou muset platit... Umím si představit, že by tu mohl být prostor pro nějakou diskusi.

* LN Zákon ale rozdíl mezi dětmi narozenými včas a předčasně nezná.

Nad tím by se asi někdo mohl ještě pozastavit. Protože některé děti se mohou narodit skutečně velmi předčasně a spadají pak do kategorie těžké nezralosti. A tam potom pobyt v ústavu může být extrémně dlouhý.

* LN Je pravda, že se navíc předčasně rodí častěji děti ve vícečetných těhotenstvích? Pak totiž ty poplatky za pobyt v nemocnici rodičům významně naskakují, protože je vlastně platí dvakrát, třikrát...

Ano, je to pravda. Při pohledu na přehled předčasně narozených dětí u jednočetných těhotenství se za posledních několik let nepodařilo toto číslo nijak pozitivně ovlivnit. U těhotenství vícečetných ale v návaznosti na metody umělého oplodnění samozřejmě případů narůstá. A riziko předčasného porodu je skutečně vyšší. Proto je možné předpokládat, že frekvence předčasných porodů v této populaci může být častější.

* LN Neobáváte se, že kvůli zavedení poplatků může nastat větší příklon rodiček k domácím porodům?

Nedomnívám se, že by nastal odklon rodiček od porodů ve zdravotnických zařízeních. Vždy se najde skupina žen, které budou preferovat určitý alternativní přístup. Je zapotřebí, aby se udělala taková opatření, aby ty ženy mohly rodit za bezpečných podmínek. Ale nemyslím, že by se někdo kvůli nějakému poplatku uchýlil k tomu, že by se vystavil zvýšenému riziku pro sebe i dítě porodem doma.

***

Co je Ústav pro péči o matku a dítě

Ústav, který zahrnuje i nejznámější českou porodnici, vznikl již v roce 1951 spojením III. gynekologicko-porodnické kliniky a Kliniky péče o kojence. Cílem bylo dosáhnout těsnější spolupráce porodníků a pediatrů.

Autor: