Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Poplatky za novorozence se nejspíš zruší

Česko

  21:56
PRAHA - Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici budou s největší pravděpodobností brzy zrušeny. Senát schválil novelu, která s tím počítá. Horní komora se tak rozhodla, ačkoli jí senátní zdravotní výbor v úterý doporučil poplatky za novorozence zachovat. Novelu nyní posoudí ještě prezident.

Pokud ji podepíše, začne v příštích týdnech platit. Úprava se netýká jen novorozenců. Od všech poplatků mají být osvobozeni dárci orgánů a pacienti, kterým byla léčba soudně nařízena. Platit by neměli ani lidé umístění v ústavech pro postižené.

Na odbourání některých poplatků se počátkem června dohodla koalice. Opozice, ale i někteří vládní poslanci však chtějí do budoucna usilovat o to, aby neplatily podstatně širší skupiny obyvatel. Od této povinnosti tak chtějí osvobodit například důchodce a mladé do 18 let. Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se však zatím shodli jen na tom, že od ledna 2009 by měl parlament zbavit poplatků děti do šesti let a u dětí do 15 let snížit pětitisícový limit na 3000 korun.

Uvozovky dolníMyslím si, že to je skutečně poprvé, kdy se někdo zajímá o to, jaký dopad má nemoc na sociální postavení člověka a jakým způsobem lze těmto lidem pomoci.Uvozovky horní


Pacienti v České republice od začátku roku hradí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 korun za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích a pětitisícový roční limit prý navíc ochrání ty skutečně potřebné. "Odhady jsou, že ke konci roku to bude mezi 100.000 až 200.000 občanů, kteří dosáhnou na tento pětitisícový limit. Myslím si, že to je skutečně poprvé, kdy se někdo zajímá o to, jaký dopad má nemoc na sociální postavení člověka a jakým způsobem lze těmto lidem pomoci," uvedla dnes Daniela Filipiová (ODS) ze zdravotního výboru, který v úterý doporučil poplatky zachovat.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) dal Filipiové ve všem za pravdu. Poplatky podle něj fungují a umožňují přesměrovat další peníze na léčbu závažných chorob. I platby za pobyt novorozenců podle něj splnily svůj regulační účel. Pobyt matek s dětmi v porodnicích se podle něj zkrátil. Julínek míní, že je to pro zdraví matek i novorozeňat dobré. Přesto nakonec ministr apeloval na své stranické kolegy z ODS, aby na novelu kývli, a připomněl jim křehkou koaliční dohodu, na níž sporná předloha stojí. Prostě politika je politika, máme před volbami, je potřeba to reflektovat, uvedl ve svém projevu k Senátu Julínek. V hlasování pak novela získala podporu drtivé většiny přítomných. Proti schválení byl jen občanský demokrat Jaroslav Kubera a čtyři další senátoři se hlasování zdrželi.

Přes tento jednoznačný výsledek se názory politiků na poplatky dál rozcházejí a boj o osud a rozsah plateb dneškem zdaleka nekončí. Kritici říkají, že pro některé nemajetné skupiny se stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. "Poplatky skutečně odrazují, ale neodrazují hypochondry a simulanty, odrazují ty, kteří musí počítat každou korunu," uvedla dnes předsedkyně sociálnědemokratických senátorů Alena Gajdůšková.

Opozice se zrušení poplatků domáhala i u Ústavního soudu, ale neuspěla. Socialisté říkají, že až se vrátí do vlády, systém změní. "Buď je (poplatky) budeme výrazně redukovat, nebo je zcela zrušíme," prohlásil dnes senátor zvolený za ČSSD a předseda Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!