Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Popravili jsme špiona, říká Čína

Česko

Milost pro biochemika žádala řada zemí, včetně Česka.

Číňané ho ale popravili. Prý se přiznal, že pracoval jako agent pro Tchaj-wan.

PEKING/PRAHA V Číně byl popraven vědec Wo Wej-chan, obviněný ze špionáže pro Tchaj-wan. Potvrdilo to včera rakouské velvyslanectví v Pekingu. Rodina odsouzeného má rakouské občanství a sám Wo v Rakousku delší dobu žil.

Čína tak ignorovala opakované žádosti o zrušení popravy, které jí adresovalo Rakousko, ale i USA nebo mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI).

Popravu kritizoval i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česká diplomacie podle něj opakovaně intervenovala u čínských úřadů za záchranu uvězněného vědce. „Nějaký čas se Čína vyjadřovala, že vezme v potaz naše argumenty proti trestu smrti. Bohužel to se nestalo,“ povzdechl si ministr.

Vynucené přiznání?

Šedesátiletý Wo, který se specializoval na biochemii, žil v 90. letech v Rakousku. Po návratu domů vedl firmu dodávající lékařské vybavení. Policie jej zadržela v lednu 2005 a obvinila z toho, že přes prostředníka předal skupině napojené na tchajwanskou rozvědku tajné informace vojenského charakteru.

Kritika ze Západu K trestu smrti byl Wo odsouzen v uzavřeném procesu. Trest pak ve středu potvrdil čínský nejvyšší soud. Wo se prý během zadržení k obviněním přiznal, jeho rodina ale tvrdí, že byl k doznání donucen. Popravu včera ostře odsoudilo rakouské ministerstvo zahraničních věcí.

„Jsem hluboce otřesena chladnokrevným a nelidským postupem čínské justice v případu Wo Wej-chan. Nerespektování všech žádostí rodiny, Rakouska, Evropské unie a mnohých dalších je šokující,“ uvedla v reakci rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková. Za šokující označila popravu čínského vědce i mluvčí americké ambasády v Pekingu Susan Stevensonová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!