Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poradil jsem si už se spoustou sviní, tvrdí nový šéf lidovců Bělobrádek

Česko

  17:07
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - Předsedou KDU-ČSL se stal třiatřicetiletý veterinář Pavel Bělobrádek. Dosud neznámý tajemník pardubické krajské organizace lidovců získal 280 hlasů ze 425 platných. Na sjezdu ve Žďáru nad Sázavou porazil místopředsedkyni Michaelu Šojdrovou, která získala pouze 84 hlasů. Mandát získal do roku 2013.

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek foto: ČTK

Soupeřil ještě s Jaroslavem Orlem, kterému dali delegáti 20 hlasů, a Ludvíkem Hovorkou s 41 hlasem.

Stranu chce Bělobrádek profilovat jako subjekt pravého středu se sociálním akcentem. Myslí si, že lidovci nyní ve vysoké politice chybějí jako "nesocialistická alternativa liberální bezohlednosti".

"Děkuji vám za důvěru. Přeju vám dobrou volbu celého týmu, vaši volbu přijmu s pokorou. Začneme s prací u sebe a od podlahy," prohlásil nový předseda. Poté několik minut přijímal gratulace.

Spor se Šojdrovou
Těsně před volbou předsedy se Bělobrádek dostal se Šojdrovou do sporu kvůli tomu, že ji nejmenoval mezi lidmi, s nimiž by chtěl v případě vítězství spolupracovat. Šojdrová pak řekla, že udělala chybu, když ho jmenovala mezi favority na místopředsedu strany. Na písemné dotazy z publika odpovídali kandidáti dvě hodiny.

Bělobrádek během takzvaného grilování přiznal, že je vážně nemocný. Jeho stav mu prý nicméně umožní funkci vykonávat. "Mám roztroušenou sklerózu, jsem plně stabilizován, plně kompetentní k plné zátěži," uvedl na dotaz delegátů. Dodal, že jediným omezením je pro něj zákaz pobytu v infekčním prostředí. Nebojí se, že plné vypětí spojené s předsednickou funkcí pro něj bude znamenat riziko.

'Prošla mi rukama spousta dobytka i sviní a věřte, že si s nimi poradím'
"Kdybych to nekonzultoval s lékařem, nestál bych tu. Jsem plně připraven snášet jakýkoli tlak," řekl. Čelil také dotazu na rodinný stav, je totiž svobodný. Uvedl, že má možnost rozmazlovat své synovce a neteře, a pokud se stane předsedou KDU-ČSL, média příští léto přinesou zprávu o jeho svatbě, má totiž snoubenku.

Hlasitý aplaus získal, když řekl, že pochází z řeznické rodiny a pracoval i na jatkách. "Prošla mi rukama spousta dobytka i sviní a věřte, že si s nimi poradím, kdybych se s nimi potkal i ve vysoké politice," uvedl za mohutného potlesku.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...