26. května 2012 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf lidovců: Naši kmotři nekradou, chodí ke křtu

Pavel Bělobrádek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bělobrádek | foto: Lidové noviny

PRAHA Předvolební průzkumy jim předpovídají balancování na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. Po neúspěchu ve volbách v roce 2010 upnula KDU-ČSL všechny síly ke comebacku. Pomoci jim má nová tvář na politické scéně – předseda Pavel Bělobrádek. V pražském paláci Charitas se strana sešla na programové konferenci.

Schůze lidovců začala oblíbenou písní někdejšího lidoveckého předsedy Josefa Luxe David a Goliáš od Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Bělobrádek ve své zahajovací řeči zdůraznil, že je strana připravena převzít zodpovědnost a spolupracovat s nezkompromitovanými lidmi, kteří jsou slušní a připraveni "rozlomit" struktury vysávající veřejné peníze.

Vystudovaný veterinář Bělobrádek je přesvědčen o tom, že nastal čas, aby si stát vzal "tvrdě a nekompromisně" zpět peníze, za které si lidé bez odpovídajících přiznaných příjmů kupují tryskáče či je mají zakopané pod podlahou.

"Každá koruna, která nebude v legálních příjmech daného člověka, musí být zdaněna alespoň 95 procenty," prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovci jsou podle něj také pro úplné zrušení anonymních akcií. Cílem KDU-ČSL je slušný stát pro slušné lidi. "Je pravdou, že jestliže chceme něčeho takového dosáhnout, tak kmotři musí mít strach, kam se schovají," zdůraznil Bělobrádek.

Stát si musí nekompromisně vzít zpět i peníze neoprávněně vyplácené na sociálních dávkách. "Šizení státu na daních a podvádění s dávkami je stejný zločin," zdůraznil v projevu šéf KDU-ČSL.

Lidovci jsou jedinou stranou s 'pravými' kmotry

Lidovci také chtějí prosadit transparentní veřejné soutěže a redukci zbytečných státních výdajů. Odmítají i škrtání v penzích a snižování peněz pro rodiny. "Důchodci a rodiny s dětmi do Monaka před daněmi neutečou, ale za státní dluh nemohou," řekl Bělobrádek.

Fatálním problémem České republiky je podle něj čerpání evropských fondů. "Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu," řekl Bělobrádek a zavtipkoval, že lidovci jsou přitom jedinou stranou, která je kmotrů plná. "Ale jsou to skuteční kmotři, kteří chodí ke křtu," poznamenal.

Vizí KDU-ČSL je podle Bělobrádka koncept sociálně tržního hospodářství. Lidovci se podle něj vymezují nejen vůči levicovým stranám, ale i vůči politice nynější vládní koalice.

Nová generace politiků

Sociálně tržní ekonomika je podle Bělobrádka neodolnější vůči krizi a nejlépe se z ní vzpamatovává. "Není vám divné, že česká ekonomika neroste a Německo ano?", zeptal se Bělobrádek. Německo podle něj krizi zvládá bez snižování penzí, bez drastického zvyšování daní, škrtů v dávkách a přesto startuje růst a drží zvládnutelný schodek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nabízíme novou generaci politiků," poznamenal Bělobrádek. Občané totiž mají podle něj dost politiků "generace Klausů, Zemanů, Nečasů, Sobotků a Kalousků" a je potřeba je nahradit novými lidmi.

"Nikoliv tím, že budou lidé volit extremisty, ale že dají prostor tradičním stranám, které dokážou udělat sebereflexi," vysvětlil. Lidovci, kteří se v posledních volbách nedostali do sněmovny, nyní v průzkumech dosahují na potřebnou pětiprocentní hranici voličských preferencí.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.