Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Poražená Sáblíková: To jsem nebyla já

MOSKVA/PRAHA Pozice rychlobruslařské královny pětikilometrové trati, kterou okupuje Martina Sáblíková, se otřásla.

Česká reprezentantka totiž prohrála na své nejoblíbenější trati po dvou letech.

Dvojnásobná mistryně světa na „pětce“ na Světovém poháru v Moskvě obsadila druhé místo za německou legendou Claudií Pechsteinovou, které podlehla o více než sedm sekund.

V průběžném pořadí seriálu na dlouhých tratích ale Sáblíková zvýšila své vedení.

„Jsem spokojená s tím, že je to bedna. Ale ne s odstupem od prvního místa, ten je strašně veliký,“ řekla Sáblíková.

Sice se jí podařilo závod dobře rozjet, ale ve druhé polovině se už necítila ve své kůži. „Do třech kilometrů to bylo dobré, ale pak jsem obrazně řečeno umřela. Dál to nešlo, nebyla jsem to já,“ konstatovala nejlepší česká sportovkyně uplynulého roku.

Na nemoc se nevymlouvá Sáblíková startovala v Moskvě stejně jako před týdnem v nizozemském Heerenveenu nachlazená a znovu skončila druhá.

Tehdy na trojce nestačila jen na domácí Renate Groenewoldovou. „Je pravda, že jsem byla nemocná a ve čtvrtek jsem dobrala antibiotika, ale na to se vymlouvat nechci. Odstup byl moc velký,“ podotkla jedenadvacetiletá závodnice, která v závěrečné jízdě elitní skupiny suverénně porazila Němku Danielu Anschützovou Thomsovou.

Pokračování na straně 23

Dokončení ze strany 24

Sáblíková ale nestačila na šestatřicetiletou Pechsteinovou, která bojovala v předchozí rozjížďce.

„Pechsteinová zajela super, to je bez diskuse. Martina je ale taky schopná zajet čas kolem 6:50. Zkusila to rozjet, ale podle mého tam ještě zbytky virózy jsou. Anschützová měla podobné problémy jako Martina a dopadla ještě hůř. Prohrála s ní o sto metrů,“ prohlásil trenér Petr Novák.

Sáblíková naposledy prohrála na oblíbené pětce v roce 2006 rovněž v Moskvě, když dojela třetí. „S dráhou v Moskvě nemají porážky nic společného. Prostě se to nepovedlo,“ podotkla Sáblíková.

„Uvidíme, co bude Pechsteinová předvádět dál. Martina je stabilní. Oni jednou hop, podruhé trop,“ hodnotil Novák.

***

Muži - 1500 m: 1. Bökko (Nor.) 1:45,46, 2. Tuitert (Niz.) 1:45,81, 3. Fabris (It.) 1:46,00, ...divize B: 19. SÁBLÍK 1:53,19. Pořadí SP na krátkých tratích: 1. Tuitert 210, 2. Bökko 205, 3. Wennemars (Niz.) 190. 10.000 m: 1. De Jong (Niz.) 12:59,21, 2. Bökko 13:00,65, 3. Fabris 13:11,98, ...divize B: 30. SÁBLÍK 14:15,02.. Pořadí SP na dlouhých tratích: 1. De Jong 210, 2. Bökko 205, 3. Kramer (Niz.) 200.

Ženy - 1500 m: 1. Pechsteinová 1:55,96, 2. Nesbittová 1:56,40, 3. Grovesová (obě Kan.) 1:56,76, ...17. SÁBLÍKOVÁ 2:00,51, ...divize B: 19. JIRKŮ 2:05,32. Pořadí SP na krátkých tratích: 1. Grovesová 270, 2. Anschützová-Thomsová (Něm.) 200, 3. Nesbittová 195, ...13. SÁBLÍKOVÁ 60. 5000 m: 1. Pechsteinová 6:49,92, 2. SÁBLÍKOVÁ 6:57,18, 3. Beckertová (Něm.) 7:01,72, ...divize B: 24. JIRKŮ 7:32,29. Pořadí SP na dlouhých tratích: 1. SÁBLÍKOVÁ 260, 2. Pechsteinová 210, 3. Anschützová-Thomsová 175, ...38. JIRKŮ 3.